19.01.2018

Na zamku w Malborku wystawa „Sztuka jest KUL”

Na zamku w Malborku (Pomorskie) otwarta została wystawa prezentująca eksponaty ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspozycja pt. „Sztuka jest KUL” składa się z ok. 70 obrazów i grafik uznanych polskich oraz zagranicznych artystów.

Na wystawie, którą urządzono w wybranych wnętrzach Zamku Średniego i Wysokiego, zobaczyć można m.in. prace Włodzimierza Tetmajera, Rafała Malczewskiego, Józefa Chełmońskiego, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Leona Wyczółkowskiego, Władysława Jarockiego czy Stanisława Kamockiego.

Znalazły się też obrazy malarzy europejskich powstałe między XVI a XIX wiekiem, w tym prace Francesco Rizzo da Santacroce, Martena van Valckenborcha, Abrahama Storcka i Christiana Georga Schuetza Starszego.

Jak poinformował PAP dr Krzysztof Przylicki z Muzeum KUL, który wraz z Ewą Witkowicz-Pałką z Muzeum Zamkowego w Malborku, jest kuratorem wystawy, na ekspozycję składa się w sumie ok. 70 prac. „Poza obrazami i grafikami już od kilku miesięcy prezentujemy w Malborku także średniowieczną rzeźbę pochodzącą z naszych zbiorów” – przypomniał Przylicki.

„Zbiory pełnią rolę ambasadora naszej uczelni. Udostępniamy je szerokiej publiczności w 100-lecie powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w ramach wdzięczności dla społeczeństwa, które w dużym stopniu wspomaga Uniwersytet przez różnego typu dodatki czy darowizny” – podkreślił Przylicki.

Dodał, że wystawa na malborskim zamku czynna będzie do końca września, a przed sezonem uzupełniona zostanie ona o – pochodzącą także ze zbiorów KUL - ekspozycję prezentującą rzeźbę barokową, rzemiosło artystyczne, porcelanę i szkło z najlepszych europejskich hut i manufaktur oraz księgi i starodruki użyczone przez bibliotekę KUL. „Termin otwarcia tej części ekspozycji jeszcze nie został ustalony” – zaznaczył Przylicki.

Jak wyjaśnił, eksponaty z Muzeum KUL mogły zostać wypożyczone do Malborka także dlatego, że w Lublinie trwają właśnie prace nad przystosowaniem do celów wystawienniczych obiektu, w którym znajdzie się stała ekspozycja placówki.

Zbiory Muzeum KUL liczą ok. 1700 eksponatów. W dużej części składają się na nie dzieła podarowane uczelni przez prywatnych kolekcjonerów, w tym Olgę i Tadeusza Litawińskich, Stanisławę i Tadeusza Witkowskich oraz Joannę Gliwę. (PAP)

autor: Anna Kisicka

edytor: Paweł Tomczyk

aks/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.