07.02.2018

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia chce wesprzeć pomnik W. Korfantego w Warszawie

Projekty uchwał ws. budowy na terenie Warszawy pomnika Wojciecha Korfantego, oraz udzielenia warszawskiemu samorządowi 100 tys. zł pomocy na ten cel, przygotował dla zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) zarząd tego związku metropolitalnego.

Projekty mają zostać poddane pod głosowanie na najbliższej sesji zgromadzenia GZM, zapowiadanej na 16 lutego br.

Na początku stycznia br. w Radiu Warszawa prezydencki minister Wojciech Kolarski wyraził nadzieję, że na setną rocznicę I Powstania Śląskiego, w 2019 r. powstanie w stolicy pomnik Wojciecha Korfantego.

Pod koniec stycznia br. zarząd Metropolii, która zrzesza 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkałych przez blisko 2,3 mln osób, przyjął dwa projekty uchwał zgromadzenia GZM: ws. „podpisania listu intencyjnego dot. budowy na terenie miasta stołecznego Warszawy pomnika Wojciecha Korfantego” oraz ws. „udzielenia pomocy finansowej dla miasta stołecznego Warszawy na budowę pomnika Wojciecha Korfantego na terenie miasta stołecznego Warszawa”.

W proponowanym tekście listu intencyjnego napisano m.in., że Korfanty był jednym z współtwórców tworzącego się państwa polskiego, a jego postać należy postawić obok Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego czy Wincentego Witosa.

„Wojciech Korfanty to przede wszystkim niezłomny polski patriota, człowiek wielkich wartości, który był gotów poświęcić wolność i życie dla ideałów, w które wierzył. Bezkompromisowy polityk, publicysta, wizjoner przyszłości, w której Śląsk jest częścią silnego państwa polskiego. Przypomnienie jego postaci, jak najszerszemu gronu – poprzez realizację upamiętnienia w stolicy – będzie wyrazem szacunku dla tego wielkiego człowieka, który do dzisiaj pozostaje i godnym autorytetem i godnym naśladowania wzorem” - czytamy w tekście.

Następnie sygnatariusze listu – wśród których wymieniono wszystkie miasta Metropolii, samą GZM, a także miasto Warszawę – mają zadeklarować: wolę współpracy przy budowie na terenie Warszawy pomnika Wojciecha Korfantego, „ustalenie szczegółowych zasad realizacji tego przedsięwzięcia, współpracy oraz finansowania w odrębnym porozumieniu, które zostanie zawarte do 20 lutego 2018 r.”, a także upoważnienie samorządu Warszawy do rozeznania możliwości wystąpienia do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z wnioskiem o współfinansowanie budowy pomnika, w ramach programów tego ministerstwa.

Odrębny projekt uchwały zgromadzenia GZM zakłada udzielenie pomocy finansowej dla Warszawy – w wysokości 100 tys. zł - z przeznaczeniem na budowę pomnika.

Projekty mają zostać poddane pod głosowanie zgromadzenia. „Według planów ma się to stać podczas najbliższej sesji (zapowiedzianej na 16 lutego br. – PAP)” - przekazała PAP w środę rzeczniczka GZM Kamila Rożnowska. 

Budowę w stolicy pomnika poświęconego dyktatorowi III Powstania Śląskiego, jednemu z twórców II Rzeczypospolitej, od lat postulują górnośląskie środowiska. W 2012 r. inicjatywę wsparł ówczesny prezydent Bronisław Komorowski: składając kwiaty pod pomnikiem Korfantego w Katowicach, wyraził wówczas przekonanie, że najlepszym miejscem byłyby okolice Sejmu.

W 2013 r. Komorowski wręczył akty powołania członkom utworzonego wówczas Komitetu Honorowego Budowy Pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie. Wśród nich znalazła się m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W listopadzie 2014 r. Rada Warszawy przyjęła projekt uchwały ws. wzniesienia pomnika Korfantego, następnie akceptując jego lokalizację u zbiegu Al. Ujazdowskich i ul. Agrykola.

Na początku maja 2016 r., podczas obchodów 95. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc wspominając postać dyktatora tego zrywu wskazał, iż nadal czeka on – jak mówił – na „swój zasłużony pomnik” w Warszawie, ponieważ „podjęta inicjatywa nie znajduje kontynuatorów”.

Na początku stycznia br. podsekretarz stanu w KPRP Wojciech Kolarski w Radiu Warszawa powiedział, że „jest nadzieja na to, że jedna z nadchodzących rocznic powstań śląskich będzie okazją do tego, żeby Warszawa, czyli stolica Polski, wzbogaciła się o pomnik, którego brakuje, pomnik jednego z ojców niepodległości".

Pytany o lokalizację pomnika Korfantego, Kolarski odpowiedział, że "są już pewne propozycje". "Więc ta sprawa nie jest jedynie na poziomie koncepcji, idei, w związku z tym szansa jest tutaj bardzo duża i na pewno jest ze strony Pałacu determinacja, żeby bardzo mocno wesprzeć tę inicjatywę" - powiedział.

"Mówię to we własnym imieniu: bardzo bym chciał, żeby rocznica wybuchu powstania śląskiego w 1919 r. była takim momentem. Byłoby to rzeczywiście wielkim świętem" - zaznaczył prezydencki minister odwołując się m.in. do rozmów prowadzonych w tej sprawie z wojewodą śląskim. (PAP)

autor: Mateusz Babak

edytor: Paweł Tomczyk

mtb/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.