23.04.2018

Kampania wojewody mazowieckiego "Mazowieckie - historia Niepodległości"

Kadr ze spotu reklamowego "Mazowieckie - historia Niepodległości" Kadr ze spotu reklamowego "Mazowieckie - historia Niepodległości"

Konkursy, wystawy, spotkania z wojewodą i jego zastępcami zaplanowano m.in. w ramach kampanii wojewody mazowieckiego pod hasłem "Mazowieckie - historia Niepodległości" poświęconej obchodom setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

"Jako wojewoda mazowiecki chciałbym, żeby to świętowanie przypadającej w tym roku rocznicy niepodległości maksymalnie schodziło do małych lokalnych społeczności, do sołectw, do szkół, wszędzie tam, gdzie można te elementy wspólnie przeżywać. Bo mamy wiele różnic w różnych sprawach, bo taka też jest demokracja, ale niepodległość wydaje się tym elementem, który powinien Polskę i Polaków jednoczyć" - powiedział w poniedziałek wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Podczas konferencji prasowej zaapelował o uczestnictwo lokalnych samorządów, mieszkańców i młodzieży w różnego rodzaju aktywnościach, a także o wywieszanie polskich flag. "Znajdą się one oczywiście na wszystkich urzędach zgodnie z prośbą premiera Mateusza Morawieckiego, ale ważne, by zawisły również na naszych prywatnych budynkach i by wisiały przynajmniej przez okres do tych kulminacyjnych obchodów 11 listopada" - podkreślił wojewoda.

W ciągu najbliższych miesięcy w ramach kampanii "Mazowieckie - historia Niepodległości" zaplanowano m.in. konkurs dla szkół podstawowych "Ku Niepodległości" na najlepszą inscenizację filmową. Wybrane filmy, o długości do siedmiu minut, mają zostać wyemitowane na stronach Urzędu Wojewódzkiego. Nagrodą specjalną ma być prezentacja podczas przedstawienia w Siedlcach. Przygotowano również inicjatywę związaną z Dniem Dziecka. 4 czerwca na dziedzińcu Urzędu zaplanowano atrakcje dla najmłodszych, również o tematyce związanej z historią, z odzyskaniem niepodległości m.in. inscenizacje i konkursy.

Na początek czerwca na profilu Urzędu Wojewódzkiego na Facebooku zapowiedziano rozpoczęcie prezentacji ciekawostek historycznych. Następnie na stronach internetowych Urzędu ma być dostępny quiz historyczny, w którym będzie można sprawdzić swoją wiedzę na temat odzyskania niepodległości. W sześciu miastach Mazowsza - w Warszawie, Siedlcach, Radomiu, Płocku, Ciechanowie i Ostrołęce od 21 maja do 19 października ma być prezentowana ekspozycja "Ojcowie Niepodległości".

W maju lub czerwcu wojewoda i wicewojewodowie mają odwiedzić szkoły podstawowe na Mazowszu, w których zaplanowano uroczystości upamiętniające setną rocznicę odzyskania niepodległości.

Celem programu "Mazowieckie - historia Niepodległości" ma być m.in. propagowanie tradycji wolnościowych, kształtowanie patriotycznych postaw, włączenie obywateli w przygotowanie lokalnych uroczystości rocznicowych oraz zaangażowanie dzieci i młodzieży szkolnej w kultywowanie tradycji niepodległościowej. Kampanii towarzyszy również spot reklamowy.

Obecna na konferencji mazowiecki kurator oświaty Aurelia Michałowska zaznaczyła, że szereg inicjatyw związanych z rocznicą planują także szkoły. "To różnego rodzaju konkursy piosenek, pieśni patriotycznych, konkursy historyczne, plastyczne, konferencje. Tę bogatą paletę można na naszych stronach odszukać, ale też zamieścić własną inicjatywę. I mam nadzieję, że w tej przestrzeni każda ze szkół, każdy nauczyciel znajdzie ciekawe dla siebie przedsięwzięcie, którym zainspiruje także swoich uczniów. Aby to świętowanie i przeżywanie odbyło się w tym roku 2018, który został ogłoszony przez panią minister edukacji Annę Zalewską Rokiem Niepodległej" - mówiła.

Inauguracji kampanii towarzyszyła wystawa "Młoda grafika polska dla Niepodległej". "To szczególna ekspozycja dedykowana rocznicy stulecia odzyskania niepodległości. To manifest młodego pokolenia polskich artystów grafików i ich odpowiedź na rzucone przez IPN hasło +Jak dzisiaj postrzegamy tę rocznicę+. Na konkurs napłynęło wiele prac z całej Polski. Jury wybrało 13 najlepszych, z których jedna otrzymała nagrodę główną, a pozostałe zostały wyróżnione. Prace te tworzą wystawę, którą IPN prezentuje już od kilku miesięcy. Jest ona także do pobrania z naszej strony internetowej. Dodatkowo Instytut przygotował materiały edukacyjne" - wyjaśnił Paweł Rokicki z IPN. Wystawę do 18 maja można oglądać w holu głównym Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

edytor: Paweł Tomczyk

akn/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.