24.04.2018

Lubelskie: ponad 500 „Dębów Niepodległości”

Uroczystość posadzenia „Dębu Niepodległości” przy gmachu Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. Źródło: Lubelski Urząd Wojewódzki Uroczystość posadzenia „Dębu Niepodległości” przy gmachu Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. Źródło: Lubelski Urząd Wojewódzki

Posadzeniem „Dębu Niepodległości” przy gmachu Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie rozpoczęła się akcja sadzenia ponad 500 tych drzew, głównie przy szkołach w woj. lubelskim, z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Drzewo posadzili we wtorek wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, lubelski kurator oświaty Teresa Misiuk i dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie Jerzy Sądel. Obok dębu umieszczono tablicę z informacją, że został on zasadzony dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz napis: „Niech rośnie będąc świadkiem rozwoju suwerennej, wolnej i sprawiedliwej Rzeczypospolitej”.

„Robimy to po to, żeby zaświadczyć, że jesteśmy przywiązani do niepodległej Rzeczypospolitej, do wartości patriotycznych i chcemy je przekazywać przyszłym pokoleniom” - powiedział wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

Zasadzenie dębu przed urzędem w Lublinie rozpoczęło akcję sadzenia tych drzew – jako symboli obchodzonego w tym roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości – głównie przy szkołach, ale i przy różnych instytucjach w woj. lubelskim. Kurator oświaty Teresa Misiuk powiedziała, że takich „Dębów Niepodległości” zostanie posadzonych ponad 500.

„Szkoła przede wszystkim jest miejscem, które mocno integruje lokalną społeczność i dzięki temu ma znaczący udział i też możliwości, by tworzyć rzeczywistą wspólnotę, która będzie dumna, która będzie się cieszyła z tego czasu, który przeżywamy, w którym upamiętniamy i doceniamy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” – powiedziała kurator.

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie Jerzy Sądel podkreślił, że posadzenie dębu jest też symbolicznym podziękowaniem i oddaniem hołdu rodakom, którzy na ten sukces odzyskania niepodległości pracowali. Przypomniał, że leśnicy w ciągu roku sadzą pięćset milionów drzew różnych gatunków „dzięki czemu lasu w Polsce systematycznie przybywa”, a sadzenie takich symbolicznych drzew ma dla nich wymiar szczególny.

„Życzę nam wszystkim, aby posadzony dzisiaj dąb przypomniał o bohaterskiej przeszłości naszego narodu, a przypisywane mu przymioty siły, potęgi i długowieczności jednoczyły nas w trosce o nasze wielkie dziedzictwo, któremu na imię Polska” – powiedział Sądel.

W uroczystości sadzenia „Dębu Niepodległości” wzięli udział także uczestnicy konferencji „Szkoła wspólnotą wychowującą i kształcącą dla Niepodległej”, która obyła się w urzędzie, a poświęcona była roli wychowania patriotycznego i zadaniom szkoły w kształtowaniu tożsamości narodowej dzieci i młodzieży, jak również kształtowaniu postaw zainteresowania i szacunku dla kultury i historii ojczystej. (PAP)

Autorka: Renata Chrzanowska

ren/ agz/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.