19.09.2018

Warszawa: koncert fortepianowy Paderewskiego w wykonaniu Krzysztofa Książka – w czwartek

Pianista Krzysztof Książek, 2015 r. Fot. PAP/P. Supernak Pianista Krzysztof Książek, 2015 r. Fot. PAP/P. Supernak

Koncert fortepianowy Ignacego Jana Paderewskiego zagra pianista Krzysztof Książek podczas czwartkowego wydarzenia, organizowanego w Warszawie przez Fundację Kulskich z okazji stulecia odzyskania niepodległości. Program wieczoru uzupełni pokaz mody z lat 20. i 30. XX w.

"Jako fundacja postanowiliśmy świętować stulecie odzyskania niepodległości z postacią Ignacego Paderewskiego - poprzez koncert. Wybór nie był dla nas trudny. To właśnie podpis Paderewskiego, obok autografu Romana Dmowskiego, widnieje na Traktacie Wersalskim. W czwartkowy wieczór utwory wielkiego Polaka odegra wybitny pianista Krzysztof Książek" – powiedział PAP dyrektor biura Fundacji Kulskich Mateusz Grzeszczuk.

Grzeszczuk poinformował, że po koncercie goście będą mieli okazję obejrzeć pokaz mody z lat 20. i 30. XX wieku. "Jego realizatorką jest Ewa Piorun, projektantka strojów pierwszej damy pani Agaty Kornhauser-Dudy. W trakcie pokazu modelki zaprezentują kreacje utrzymane w dosyć nowoczesnym stylu, ale zawierające pewne elementy nawiązujące do XX-lecia międzywojennego. Zależy nam, by ten pokaz był dla publiczności małą niespodzianką, dlatego nie informujemy, co dokładnie przygotowała pani Ewa Piorun. Wiem, że na pewno zrobi to duże wrażenie" – zaznaczył.

Program wieczoru uzupełni ekspozycja "Paderewski w Służbie Niepodległej", przygotowana przez Fundację Służba Niepodległej. "Wystawa będzie złożona z ośmiu plansz, na których znajdziemy m.in. zdjęcia oraz opisy fragmentów z życia Paderewskiego. Będzie tam trochę informacji o dyplomacji, trochę o jego życiu prywatnym, o twórczości, podróży do Stanów Zjednoczonych i roli, jaką odegrał w odzyskaniu niepodległości" – powiedział Grzeszczuk.

Jak dodał, lokalizacja wydarzenia – Hotel Bristol – "była naturalnym wyborem". "To tutaj mieszkał Paderewski zanim przeprowadził się do Zamku Królewskiego. Tu odbywały się narady. Był także fundatorem budowy Hotelu Bristol. Tutaj też gromadzili się warszawiacy i wiwatowali, kiedy wracał ze Stanów Zjednoczonych ze swoich koncertów, tutaj wychodził na balkon i przemawiał do mieszkańców stolicy" – przypomniał dyrektor biura Fundacji Kulskich.

Udział w wydarzeniu zapowiedzieli m.in. przedstawiciele władz państwowych, instytucji publicznych oraz korpusów dyplomatycznych m.in. Gruzji, Litwy i Słowacji, a także reprezentanci biznesu i głównego partnera przedsięwzięcia – PGNiG.

Koncert objął honorowym patronatem minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017-2022.

Ignacy Jan Paderewski(1860 - 1941 r.) jako artysta koncertujący na całym świecie zyskał sławę jednego z największych pianistów. W czasie I wojny światowej, wykorzystując liczne znajomości w świecie polityki, wspierał dążenia Polski do odzyskania niepodległości. W 1919 r., jako premier i minister spraw zagranicznych, stanął razem z Romanem Dmowskim na czele delegacji polskiej na konferencji w Paryżu i podpisał w imieniu Polski traktat wersalski.

Decyzją prezydenta Stanów Zjednoczonych Franklina Delano Roosevelta, Paderewski został pochowany na Narodowym Cmentarzu Wojskowym Arlington w Waszyngtonie. W 1992 r., na prośbę prezydenta Lecha Wałęsy, szczątki wielkiego Polaka sprowadzono do kraju i złożono w archikatedrze św. Jana w Warszawie. (PAP)

autor: Daria Porycka

dap/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.