24.04.2019

Dyrektor Biura „Niepodległa”: zachęcamy Polaków do wywieszania 2 maja biało-czerwonej flagi

Poznań, 27.12.2018. Mieszkanka Poznania z flagą narodową. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk Poznań, 27.12.2018. Mieszkanka Poznania z flagą narodową. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk

Zapraszamy Polaków do akcji #mojaflaga, czyli wywieszania biało-czerwonych barw narodowych z okazji Dnia Flagi - powiedział w środę dyrektor Biura Programu „Niepodległa” Jan Kowalski. Aby włączyć się do akcji, trzeba zrobić sobie zdjęcie z flagą i opublikować je w mediach społecznościowych.

"Biuro Programu +Niepodległa+ zaprasza wszystkie Polki i Polaków oraz przyjaciół Polski do akcji #mojaflaga, czyli wywieszania biało-czerwonej flagi z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej" - powiedział na spotkaniu prasowym w Łazienkach Królewskich w Warszawie Kowalski.

Przypomniał, że 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi, święto ustawione 15 lat. "Trudno nam mówić o szczególnych ambasadorach akcji, bo ambasadorami akcji są wszyscy Polacy, którzy tę flagę wywieszą. W ramach akcji zachęcamy wszystkich do wywieszania flagi w swoich oknach, ogrodach czy na samochodach" - zachęcał dyrektor Biura Programu "Niepodległa".

Aby włączyć się do akcji, wystarczy zrobić sobie zdjęcie z flagą i opublikować je w mediach społecznościowych z oznaczeniem #mojaflaga i #niepodległa. "Chcemy, żeby każdy, kto wywiesza flagę, zrobił sobie zdjęcie i na swoim profilu na Youtubie, Facebooku, Instagramie, Twitterze je umieścił wraz z hasztagiem mojaflaga, jeżeli oznaczy to jeszcze hasztagiem niepodległa to będzie to dla nas wielka przyjemność, bo będziemy mogli pokazywać, że Polacy rzeczywiście się angażują" - mówił rzecznik prasowy Biura Programu "Niepodległa" Kamil Wnuk.

Dyrektor Kowalski ocenił, że w listopadzie 2018 r. "polskie społeczeństwo pokazało, że chce się angażować w takie akcje, akcje społeczne, gdzie razem tworzymy wielką rzecz poprzez działania jednostki". Wyjaśnił, że chodzi o akcję "Niepodległa do hymnu", gdzie 11 listopada o godz. 12 Polacy odśpiewali hymn Polski. "Mieliśmy blisko 1000 miejsc, gdzie ten hymn był śpiewany i będziemy też tę akcję +Niepodległa do hymnu+ kontynuowali w kolejnym rok, ale widząc zaangażowanie społeczeństwa w akcję i ten sukces, otwieramy kolejne akcje związane ze współczesnym patriotyzmem, gdzie możemy pokazywać te nasze symbole narodowe" - powiedział.

Poinformował, że akcję #mojaflaga będzie promował 30-sekundowy spot filmowy. Spot ma być pokazywany w telewizji, puszczany na antenie Polskiego Radia, prezentowany w komunikacji miejskiej w całej Polsce. We współpracy z PKP zaproszenie do akcji zostanie pokazane w pociągach i na dworcach. Zobaczyć je będzie można także na polskich lotniskach i w warszawskim metrze. Największa biało-czerwona flaga zostanie wyświetlona na budynku Warsaw Spire w stolicy.

W Polskę ruszą także zastępy harcerzy, którzy będą rozdawać naklejki zapraszające do akcji i włączenia się we wspólne świętowanie. "2 maja drużyny harcerskie w całej Polsce rozdysponują 420 tys. naklejek zachęcających do wywieszania flagi" - powiedział dyr. Biura Programu "Niepodległa".

Przypomniał także zasady dotyczące użytkowania flagi. "Nie zawsze to wiemy, a teraz myślę, że warto to przypomnieć, że zgodnie z prawem flagę możemy wywieszać zawsze, a jeszcze 15 lat temu tak nie było, bo 2 maja trzeba było zdejmować flagę, żeby nie wisiała 3 maja" - wyjaśnił Kowalski.

Jak mówił, są pewne reguły dotyczącego tego, w jaki sposób flaga powinna i może być wywieszana. "Po pierwsze, nie możemy na swoich domach stawiać masztów, a na tych masztach wieszać flagi, bo jest to zarezerwowane dla instytucji publicznych, ale taki maszt możemy postawić przed naszym domem np. w ogrodzie" - powiedział.

Przypomniał, że flaga nie może także dotykać ziemi czy wpadać do kałuży, nie możemy jej również brudzić. Dodał, że po fladze nie można pisać, bo jest to nielegalne.

Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

2 maja obchodzimy też Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Jest to święto ustanowione w 2002 r. przez Senat w uznaniu wkładu Polonii w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ itm/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.