12.07.2019 aktualizacja 13.07.2019

11 listopada w Warszawie będzie odsłonięty pomnik Wojciecha Korfantego

Wojciech Korfanty. Fot. NAC Wojciech Korfanty. Fot. NAC

11 listopada w czasie uroczystości w Warszawie będziemy odsłaniać pomnik Wojciecha Korfantego – powiedział w piątek w poranku rozgłośni katolickich „Siódma - Dziewiąta” na antenie Radia Warszawa sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski.

CZYTAJ TAKŻE

11 listopada w czasie uroczystości w Warszawie będziemy odsłaniać pomnik Wojciecha Korfantego. Tym samym ten szósty z "ojców niepodległości" - jak zostali nazwani przez pana prezydenta Andrzeja Dudę nasi wielcy przywódcy, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości - zostanie uczczony - wyjaśnił prezydencki minister w Radio Warszawa.

28 października 2018 r. prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek na konferencji prasowej w Katowicach poinformował, że IPN sfinansuje budowę pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie. Przypomniał, że decyzję tę ogłoszono dzień po 100. rocznicy słynnej mowy Korfantego, który w Reichstagu wystąpił z żądaniem przyłączenia do odradzającego się państwa polskiego wszystkich ziem polskich zaboru pruskiego, a także kilkanaście dni przed 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

CZYTAJ TAKŻE – Polska w XX wieku

Pomnik stanie w tzw. "alei ojców niepodległości", której krańce wyznaczają pomniki Józefa Piłsudskiego pod Belwederem i Wincentego Witosa na Placu Trzech Krzyży; między nimi znajdują się monumenty poświęcone Romanowi Dmowskiemu, Ignacemu Daszyńskiemu i Ignacemu Paderewskiemu.

19 października 2018 r. warszawski ratusz ogłosił, że w konkursie na projekt pomnika Wojciecha Korfantego, który ma stanąć u zbiegu al. Ujazdowskich i ul. Agrykoli, zwyciężyła praca Karola Badyny z "Pracowni Rzeźby Forma" z Krakowa. Głównym elementem koncepcji jest postać przywódcy niepodległościowego Górnego Śląska.

Rada Miasta Stołecznego Warszawy podjęła uchwałę w sprawie wzniesienia w stolicy pomnika Korfantego już w listopadzie 2014 r. Wówczas zakładano, że inwestorem będzie instytucja państwowa – ówczesna Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Później ustalono, że pomnik sfinansują samorządy: Warszawy i śląskich miast. Zakładano, że monument będzie gotowy w przyszłym roku, w setną rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego.

CZYTAJ TAKŻE

W marcu 2015 r. prezydenci: Warszawy - Hanna Gronkiewicz-Waltz i Świętochłowic - Dawid Kostempski podpisali porozumienie, zgodnie z którym wart - jak wówczas szacowano - ok. 1,3-1,5 mln zł pomnik miały współfinansować samorząd stolicy i samorządy śląskich miast, a także Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Od inicjatywy zdystansował się m.in. samorząd Katowic - w maju radni stolicy Górnego Śląska w apelu do władz państwowych oraz samorządu Warszawy wyrazili oburzenie faktem, że warszawski pomnik Wojciecha Korfantego miałby być sfinansowany m.in. przez śląskie gminy. Ich zdaniem za pomnik powinny zapłacić instytucje państwowe.

8 lipca 2018 r. deklarację w sprawie pokrycia kosztów budowy pomnika złożył premier Mateusz Morawiecki, który podczas spotkania z mieszkańcami Katowic obiecał sfinansowanie budowy "wielkiego, wspaniałego pomnika jednego z największych Polaków" Wojciecha Korfantego w Warszawie. Szef rządu mówił wówczas, że o finansowaniu budowy zdecydował podczas jednego ze spotkań z parlamentarzystami.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ wj/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.