11.12.2017

Kalendarz Wielokulturowy – 100. rocznica odzyskania niepodległości; pożegnanie Galicji

Kalendarz Wielokulturowy. Źródło: Kalendarz Wielokulturowy/Izba Pamięci Kalendarz Wielokulturowy. Źródło: Kalendarz Wielokulturowy/Izba Pamięci

100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości opisuje Kalendarz Wielokulturowy na 2018 r. wydany przez stowarzyszenie "Młody Mołodycz" z Mołodycza k. Jarosławia (Podkarpackie). Wydawnictwo zawiera m.in. kalendaria: gregoriańskie, juliańskie i żydowskie.

Jest to siódma edycja Kalendarza Wielokulturowego przypominająca wielokulturowość ziem b. zaboru austriackiego.

"W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości nadszedł czas pożegnania Galicji. Galicji, której różne odsłony przewijały się na kartach Kalendarza przez jego poprzednie edycje" - powiedział w poniedziałek PAP prezes stowarzyszenia "Młody Mołodycz" Łukasz Zagrobelny.

Tegoroczny kalendarz zawiera m.in.: archiwalne fotografie, kalendarz zodiakalny, trzy kalendaria: gregoriańskie, juliańskie i żydowskie. Przypomina także ważne dla odzyskania przez Polskę niepodległości wydarzenia z lat 1914-18. Teksty opracowano na podstawie ówczesnych wydawnictw.

W ubiegłym roku tematem Kalendarza Wielokulturowego były uzdrowiska dawnej Galicji. Rok wcześniej przypominał jej narody i grupy etniczne. Z kolei w kalendarzu na 2015 opisano najważniejsze miasta tej prowincji austriackiej, która powstała z ziem zabranych Polsce przez Habsburgów w konsekwencji rozbiorów.

Natomiast w latach 2012-14 kalendarze stowarzyszenia "Młody Mołodycz" wzbogacane były opisem świąt, zwyczajów i obrzędów dawnej Galicji; wykorzystano w nich m.in. teksty Oskara Kolberga.

Kalendarz został wydany w nakładzie 800 egzemplarzy. Można go także bezpłatnie ściągnąć ze strony internetowej www.kalendarz.izbapamieci.org.pl.

Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju "Młody Mołodycz" powstało w 2008 r. Jego celem jest m.in. aktywizacja, rozwój i wzmacnianie społeczności lokalnych, w tym wyrównywania szans edukacyjnych, zwiększenia obecności ludzi młodych w życiu publicznym, wspierania współpracy międzypokoleniowej oraz zachowania lokalnych tradycji i kultury.(PAP)

Alfred Kyc

kyc/ agz/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.