12.12.2017

Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu z nową i większą ekspozycją

Fragment nowej ekspozycji stałej Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Źródło: WMN Fragment nowej ekspozycji stałej Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Źródło: WMN

Około milion złotych kosztowała przebudowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu. Ekspozycję, zajmującą większą niż dotąd powierzchnię, będzie można oglądać od najbliższej soboty.

Jak podkreślił we wtorek na konferencji prasowej dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości (WMN) Tomasz Łęcki, nowa wystawa została przygotowana już z myślą o przyszłorocznych obchodach 100. rocznicy wybuchu zwycięskiej insurekcji. Muzeum Powstania Wielkopolskiego jest oddziałem WMN.

"Na setną rocznicę wybuchu powstania z pewnością jeszcze nie będzie nowego budynku muzeum, ale chodzi nam o to, by ta istniejąca placówka była muzeum na nowo przeżywanym. Stąd pomysł dokonania zmian prawie całej ekspozycji" – powiedział.

Przebudowa wystawy w Odwachu i związany z nią remont wnętrz obiektu na Starym Rynku pozwolił na nieznaczne powiększenie powierzchni wystawienniczej. Po likwidacji gabinetu dyrektora i sekretariatu zajmuje ona 340 mkw.

Ekspozycja ma nową aranżację, wzbogacono ją o nowe zabytki, plansze i liczniejsze multimedia. Jak podkreślił Łęcki, są też nowe wątki w historii opowiadanej na wystawie.

"Wędrówka zaczyna się od wydarzeń XIX wieku, potem oglądamy Poznań w przededniu powstania, powitanie Ignacego Jana Paderewskiego przez poznaniaków. Kolejne sale związane są już bezpośrednio z powstaniem wielkopolskim. Udało nam się pozyskać dodatkowe egzemplarze broni z tamtego okresu, zaaranżowaliśmy pole walki gdzieś w Wielkopolsce. Opowieść kończymy w salonie mieszczańskim z fortepianem, meblami i zdjęciami przypominającymi przedwojenny Poznań” – powiedział.

"Wprowadziliśmy doprecyzowanie wątków przedpowstańczych; chcemy przypomnieć, że w Wielkopolsce, gdy trzeba, skutecznie walczono, ale przede wszystkim dbano o kondycję narodu, o poziom ekonomiczny i o język. Chcemy też podkreślić to, co jednak nadal umyka opinii ogólnopolskiej, że powstanie miało znaczenie ogólnonarodowe i wniosło ogromny wkład w odzyskanie i utrzymanie niepodległości” – dodał Łęcki.

Uroczyste otwarcie nowej ekspozycji stałej nastąpi w piątek. Placówka zostanie otwarta dla publiczności w sobotę. Poprzednią ekspozycję muzeum, otwartą w 2008 r., zobaczyło ok. 150 tys. osób.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło w Poznaniu 27 grudnia 1918 r. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia 1919 r., kiedy to przejęto lotnisko Ławica. W polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia oswobodzono większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. Front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ agz/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.