16.06.2018

Bp Mazur: w 100-lecie odzyskania niepodległości bądźmy wdzięczni Maryi za jej troskę i obronę

Zakończenie peregrynacji Kopii Ikony Matki Bożej Częstochowskiej w Parafii Najczystszego Serca Maryi w Warszawie. Fot. PAP/J. Turczyk Zakończenie peregrynacji Kopii Ikony Matki Bożej Częstochowskiej w Parafii Najczystszego Serca Maryi w Warszawie. Fot. PAP/J. Turczyk

W 100-lecie odzyskania niepodległości wyrażamy wdzięczność Maryi za jej troskę, opiekę i obronę - powiedział w sobotę biskup ełcki Jerzy Mazur, podczas zakończenia peregrynacji kopii ikony Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji warszawsko-praskiej.

Mszy św., która odbyła się w parafii Najczystszego Serca Maryi na warszawskim Grochowie, przewodniczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, a koncelebrowali ją m.in. ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński, biskup senior Diecezji Warszawsko-Praskiej abp Henryk Hoser, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP bp Marek Solarczyk oraz liczni kapłani diecezji warszawsko-praskiej.

Bp Mazur w homilii podkreślił, że nawiedzenie kopii ikony Matki Bożej Częstochowskiej było dla diecezji warszawsko-praskiej czasem "wielkiej łaski".

"W 100-lecie odzyskania niepodległości wyrażamy wdzięczność Maryi za jej troskę, opiekę i obronę. Maryja nawiedzała szczególne miejsca waszej diecezji, ważne w historii naszego narodu, sprzed 100 lat. Nawiedziła Radzymin - miejsce Bitwy pod Ossowem i wiele innych miejsc związanych z Bitwą Warszawską. To na tych ziemiach walczono o naszą i waszą wolność, naszą i Europy" - podkreślił bp Mazur. Dodał, że w tym miejscu należy również podziękować Maryi za "dar wolności naszej ojczyzny".

"Idźmy do Maryi z wielką ufnością i mówmy o swoich lękach, brakach, problemach, trudnościach, mówmy także o radościach, marzeniach, nadziejach, planach" - powiedział bp Mazur. Zaznaczył, że nie należy jednak czekać "z założonymi rękami na cud", w spełnianiu Bożej woli potrzebne jest także "nasze zaangażowanie".

Podkreślił, że Maryja zachęca nas dzisiaj do modlitwy, przede wszystkim różańcowej. "Jest ona bronią i tarczą przeciw złu. Idźmy w życie z różańcem, złączeni z Maryją, do której szatan nie ma przystępu, a odmieni się życie każdego z nas i naszych rodzin, zapanuje wiara, miłość, nadzieja i zakwitnie pokój na ziemi" - powiedział.

Bp Mazur dodał także, że Maryja daje nam przykład, jak "prowadzić innych do Chrystusa, jak nieść Go innym". "Z chrztu świętego jesteśmy uczniami misjonarzami. Niech Duch Święty leczy to, co osłabia nasze misyjne zaangażowanie. Czyńcie wszystko, by Kościół warszawsko-praski był Kościołem wychodzącym; Kościołem w drodze; Kościołem, który wychodzi na współczesne peryferie, aż po krańce ziemi i niesie Chrystusa innym, jak Maryja" - zaapelował.

Kopia ikony przebywała w diecezji warszawsko-praskiej od początku września 2017 r. Po wakacyjnej przerwie, 16 września rozpocznie peregrynację w diecezji bydgoskiej.

Kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej peregrynuje po wszystkich parafiach w Polsce od 1957. Idea peregrynacji zrodziła się w 1956 r., gdy obraz niesiony był w procesji po wałach Jasnej Góry, a zgromadzeni ludzie wołali: "Matko, przyjdź do nas". Ostateczna decyzja w sprawie nawiedzenia wszystkich polskich parafii i diecezji zapadła 11 kwietnia 1957 na 45. zebraniu Konferencji Episkopatu Polski. W maju 1957 kopię tę prymas Stefan Wyszyński zawiózł do Rzymu, gdzie 14 maja poświęcił ją papież Pius XII.

Kopia ikony rozpoczęła pielgrzymkę po kraju 29 sierpnia 1957 r. od odwiedzin w Archikatedrze Warszawskiej. 4 września 1966 roku obraz, który był w drodze z Warszawy do Katowic, został siłą zawrócony na Jasną Górę przez władze komunistyczne. Władze zakazały peregrynacji obrazu, jednak episkopat zdecydował o kontynuacji peregrynacji posługując się symbolami: odtąd pielgrzymowała pusta rama, Ewangeliarz i świeca. Sam obraz wrócił na trasę peregrynacji 18 czerwca 1972 r. w Radomiu. (PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mhr/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.