17.11.2017

Europejskie Dni Dziedzictwa 2018 w Polsce pod hasłem "Niepodległa dla wszystkich"

Wicedyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa Bartosz Skaldawski. 2012 r. Fot. PAP/P. Piątkowski Wicedyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa Bartosz Skaldawski. 2012 r. Fot. PAP/P. Piątkowski

Od przyszłego roku, przez kolejne cztery lata Europejskie Dni Dziedzictwa (EDD) w Polsce będą elementem obchodów Odzyskania Niepodległości - poinformował w Opolu podczas piątkowej konferencji prasowej wicedyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa (NID) Bartosz Skaldawski.

"Europejskie Dni Dziedzictwa od przyszłego roku przez kolejne cztery lata będą elementem, częścią, obchodów Odzyskania Niepodległości. Będą się wpisywać w wieloletni program rządowy "Niepodległa". Stąd też podjęliśmy decyzję, że takim tematem przewodnim przyszłorocznych EDD będzie +Niepodległa dla wszystkich+. To jest też temat promujący program +Niepodległa+. Chcemy doprowadzić do efektu synergii, że wszystkie wydarzenia organizowane w ramach EDD będą się wpisywać w program obchodów Odzyskania Niepodległości" - poinformował Skaldawski.

Według Skaldawskiego, przyszły rok jest wyjątkowy nie tylko z powodu setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

"Jest to także Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego. Ponieważ Europejskie Dni Dziedzictwa stanowią element Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego, to w przyszłym roku te wydarzenia będą również promowane w całej Europie jako obchody Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego" - powiedział Skaldawski.

W ocenie dyrektora NID, prof. Małgorzaty Rozbickiej, tegoroczna edycja Dni Dziedzictwa okazała się sukcesem. W 25 edycji EDD wzięło udział o 30 proc. więcej podmiotów, niż w roku ubiegłym. Najwięcej, bo około 300 wydarzeń, w ciągu dwóch wrześniowych weekendów przeprowadzono w województwie opolskim.

"Ideą organizacji Europejskie Dni Dziedzictwa było stworzenie możliwości odwiedzenia zabytków, które normalnie nie są dostępne dla obywateli. Polską specyfiką jest fakt, że nie mamy zbyt wielu obiektów, które są w prywatnych rękach i z tego powodu dostęp do nich jest ograniczony. Dlatego wybraliśmy nieco inną drogę. Jednak ilość wydarzeń, która rośnie z roku na rok, inwencja ich organizatorów sprawiają, że jestem dobrej myśli patrząc w przyszłość na najbliższe lata" - powiedziała Rozbicka. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

edytor: Paweł Tomczyk

masz/ pat/

 

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.