10.11.2018

Francja: uroczystość z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. 10.2018. Fot. PAP/M. Obara Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. 10.2018. Fot. PAP/M. Obara

Na uroczystości w ambasadzie RP w Paryżu z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę szef MSZ Jacek Czaputowicz powiedział, że rozpoczyna się symbolicznie nowy etap w historii naszego kraju, który wkracza w drugie stulecie po odzyskaniu wolności.

Uroczystość zorganizowała w sobotę ambasada RP we Francji. Minister zauważył, że jest to doskonała okazja, by przypomnieć drogę, jaką przebyli Polacy, by móc cieszyć się wolnym i silnym państwem.

„Wraz z klęską zaborców i zakończeniem I wojny światowej ziściło się marzenie o wolności. Po ponad 120 latach zaborów Polacy z wielkim entuzjazmem przystąpili do tworzenia struktur nowoczesnego państwa polskiego, które odrodziła się jako Rzeczpospolita wielu narodów” – zaznaczył.

Jak podkreślił, było to burzliwe stulecie. „Druga wojna światowa, okres narzuconego ustroju komunistycznego, wreszcie rok 1989, odzyskanie suwerenności i powrót do świata zachodniego, którego symbolem stało się członkostwo w NATO i Unii Europejskiej” – mówił Czaputowicz.

„Bądźmy dumni z naszej wspaniałej ojczyzny. Dzisiaj rozpoczyna się symbolicznie nowy etap w historii naszego kraju. Wkraczamy w drugie stulecie po odzyskaniu wolności” – dodał minister.

Podziękował też Polonii i Polakom za granicą za przywiązanie do polskości, które – jak mówił - pomogły ojczyźnie w najtrudniejszych momentach historii. Podziękował też polonijnym przedstawicielom duchowieństwa, świata kultury i sztuki, biznesu za wzmacnianie dobrego wizerunku Polski we Francji i przekazywanie polskości kolejnym pokoleniom.

„Czerpiąc mądrość z przeszłości patrzymy na przyszłe wyzwania, które stoją przed naszym krajem. Pielęgnujemy przyjaźń z Francją, drugą ojczyzną tak wielu z naszych rodaków” – powiedział.

Ambasador RP we Francji Tomasz Młynarski przywołał słowa marszałka Józefa Piłsudskiego wypowiedziane podczas inauguracji pierwszego Sejmu: „Dziś mamy wielkie święto narodu, święto radości po długiej, ciężkiej nocy”.

Jak mówił ambasador, odzyskując niepodległość, Polsce udało się odzyskać należne i zasłużone miejsce na geopolitycznej mapie Europy. „Chcemy oddać hołd tym wszystkim naszym rodakom, którzy oddali życie za wolną ojczyznę, tym, którym zawdzięczamy własne państwo, tym, którym udało się podnieść nasz kraj ze zniszczeń” – podkreślił.

Zwieńczeniem uroczystości 100. rocznicy odzyskania nieodległości będzie inauguracja polskiej kaplicy w katedrze Norte-Dame w Paryżu. „Mam nadzieję, że kaplica w świątyni odwiedzanej rokrocznie przez blisko 12 mln wiernych, turystów z całego świata stanie się przede wszystkim miejscem zadumy i modlitwy, ale również symbolem polskości w sercu Paryża” – zaznaczył.

Podczas sobotniej uroczystości minister Czaputowicz wręczył odznaczenia państwowe.

Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP, za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych we Francji, otrzymał ks. Jan Andrzej Pranke. Został uhonorowany za wieloletnią działalność społeczną na rzecz Polonii i Polaków we Francji. Do tego kraju przybył w latach 50. ubiegłego wieku i od tego czasu działał na rzecz umacniani więzi Polaków z wiarą i kulturą ojczystą, prowadząc katechezy dla dzieci i opiekując się grobami polskimi na terenie północnej Francji. W okresie stanu wojennego organizował pomoc humanitarną, wysyłając paczki dla rodaków w kraju.

Piotr Świder otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności za zasługi dla niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL. Od początku lat 80. ubiegłego wieku angażował się on w działania opozycyjne wobec władz komunistycznych. Był prześladowany za swoją działalność, został też internowany w 1982 roku.

Dzięki uprzejmości departamentu krajowego biura kombatantów i ofiar wojennych francuskiego ministerstwa ds. sił zbrojnych oraz dowódcy Gwardii Republikańskiej na uroczystości wybrzmiał sygnał zawieszenia broni zagrany na trąbce, na której odegrano go 9 listopada 1918 r.

Uroczystość zakończył koncert utworów m.in. Ignacego Paderewskiego i Maurycego Moszkowskiego.

Z Paryża Łukasz Osiński (PAP)

luo/ kar/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.