16.05.2018

"Jarosławskie dla Niepodległej" - seanse polskich przedwojennych filmów

Źródło: Jarosławskie dla Niepodległej Źródło: Jarosławskie dla Niepodległej

Kilkanaście polskich filmów z lat 20. i 30. XX wieku będzie można od środy oglądać na bezpłatnych seansach w Jarosławiu (Podkarpackie). To kolejne wydarzenie w ramach projektu "Jarosławskie dla Niepodległej" realizowanego przez tamtejsze Muzeum Kamienica Orsettich.

Seanse z cyklu filmowego "Środy w Starym Kinie", odbywać się będą do końca wakacji. Wstęp bezpłatny.

Jak poinformował PAP Konrad Sawiński ze starostwa powiatowego w Jarosławiu przed każdym z seansów odbędzie się wprowadzenie do filmu oraz krótka prelekcja poświęcona historii Jarosławia i okolic w kontekście odzyskiwania przez Polskę niepodległości.

Wśród tytułów, jakie publiczność będzie mogła obejrzeć, znalazły się komedie, m.in.: „Dwie Joasie” w reżyserii Mieczysława Krawicza z 1935 roku; „Będzie lepiej” z 1936 roku w reżyserii Michała Waszyńskiego z udziałem popularnych przed wojną gawędziarzy radiowych Szczepka i Tońka; komedia muzyczna „Ada, to nie wypada!” Konrada Toma z 1936 roku; czy „Sportowiec mimo woli” Mieczysława Krawicza z 1939 roku.

Pokazane zostaną także dramaty z okresu międzywojennego, w tym: z 1919 roku „Ludzie bez jutra” w reż. Aleksandra Hertza; historyczny „Księżna Łowicka” w reż. Mieczysława Krawicza i Janusza Warneckiego z 1932 r.; kostiumowy „Córka generała Pankratowa” w reżyserii Mariana Orlika z 1934 r.; społeczny „Ludzie Wisły” wyreżyserowany przez Aleksandra Forda i Jerzego Zarzyckiego z 1938 r. czy dwie produkcje z 1939 roku: melodramat „Przez łzy do szczęścia”, który wyreżyserował Jan Fethke i dramat sensacyjny „Doktór Murek” w reżyserii Juliusza Gardana.

Projekcje filmowe realizowane są we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym w Warszawie.

Inicjatywa "Jarosławskie dla Niepodległej" realizowana jest od początku roku przez Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach wydarzenia powstanie m.in. jubileuszowa wystawa i publikacja. W związku z tym trwa ogłoszona przez muzeum akcja skierowana nie tylko do mieszkańców miasta i powiatu jarosławskiego, ale wszystkich, którzy mają pamiątki związane z dążeniem Polski do odzyskania niepodległości, o ich udostępnienie.

W ramach realizacji inicjatywy uruchomiono także na portalu społecznościowym profil "Jarosławskie dla Niepodległej”, gdzie przez cały 2018 rok prowadzone jest kalendarium wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, ilustrowane, często unikatowymi, fotografiami ze zbiorów muzealnych. Znajdą się tam najistotniejsze, najciekawsze wydarzenia na drodze do odzyskania niepodległości Polski, szczególnie te, które miały miejsce w tytułowym Jarosławskiem, czyli „w naszej lokalnej Ojczyźnie”.

„Dla niezorientowanych warto powiedzieć, że Jarosław i okolice były jednym z głównych centrów czynu niepodległościowego w ówczesnej Galicji” – podkreślił Sawiński.(PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ agz/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.