25.05.2018

J.J. Kasprzyk: patriotyzm to odbudowanie etosu służby

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podczas VII Konferencji Świętokrzyskiej "Troska o niepodległe państwo po 1918 roku" w Centrum Edukacyjnym w Wólce Milanowskiej, 25 bm. Fot. PAP/P Polak Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podczas VII Konferencji Świętokrzyskiej "Troska o niepodległe państwo po 1918 roku" w Centrum Edukacyjnym w Wólce Milanowskiej, 25 bm. Fot. PAP/P Polak

Patriotyzm czasu pokoju to budowanie wspólnoty i odbudowanie etosu służby - mówił w piątek w Wólce Milanowskiej (Świętokrzyskie) szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Kasprzyk uczestniczył w rozpoczętej w piątek VII Konferencji Świętokrzyskiej zorganizowanej pod hasłem „Troska o niepodległość państwa po 1918 roku”. W miejscowym centrum edukacyjnym minister wygłosił referat poświęcony kondycji współczesnego patriotyzmu.

„Zastanawiając się, co oznacza słowo patriotyzm dzisiaj, moim zdaniem musimy wrócić do pewnego modelu, który funkcjonował w okresie II Rzeczypospolitej. Musimy przekazać, zwłaszcza młodemu pokoleniu, że patriotyzm czasu pokoju to budowanie wspólnoty i odbudowanie etosu służby” – powiedział PAP Kasprzyk.

Podkreślił, że patriotyzm jest formą służenia nie tylko sobie, ale przede wszystkim wspólnocie.

„Jeśli uda się nam zbudować wspólnotę i przywrócić ten etos służby, to wtedy będziemy mogli mówić o współczesnym, dojrzałym patriotyzmie. To jest też droga do budowania społeczeństwa obywatelskiego, o które walczyli również działacze opozycji antykomunistycznej” – zaznaczył.

Minister dodał, że „wszyscy musimy zrozumieć, iż dobro ogółu, dobro narodu stoi ponad dobrem partykularnym, ponad interesem jednostki”. „Tego uczyli nas ojcowie naszej niepodległości w okresie II Rzeczypospolitej. Ale przede wszystkim musimy poprawić to, co zostało przez okres PRL-u zdeptane – odbudować etos służby” – podkreślił Kasprzyk, który nawiązał do przypadającej w piątek 70. rocznicy zamordowania rotmistrza Witolda Pileckiego.

„To doskonały przykład na to, jak służyć bezinteresownie, jak poświecić swoje prywatne życie, prywatne interesy sprawom najważniejszym dla narodu i państwa. Oczywiście rotmistrz Pilecki był przykładem realizacji patriotyzmu czasu wojennego. Ale również w okresie pokoju budowanie etosu służby na każdym odcinku pracy, jaki obywatelowi jest zadany, jest moim zdaniem najważniejsze” – zapewnił.

„Jeżeli odbudujemy etos służby, wtedy możemy pozytywnie myśleć o przyszłości” – podsumował Kasprzyk.

VII Konferencja Świętokrzyska potrwa do poniedziałku. Organizatorem spotkania, które odbywa się w Centrum Edukacyjnym w Wolce Milanowskiej, jest Instytut Historyczny Nurtu Niepodległościowego im. Andrzeja Ostoja Owsianego. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

maj/ it/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.