06.04.2018

Konkurs „27/12” na utwór literacki inspirowany Powstaniem Wielkopolskim

Budynek Teatru Polskiego w Poznaniu. Fot. PAP/R. Sikora Budynek Teatru Polskiego w Poznaniu. Fot. PAP/R. Sikora

Teatr Animacji i Teatr Polski w Poznaniu wspólnie ogłosiły konkurs „27/12” na napisany prozą utwór literacki odwołujący się do Powstania Wielkopolskiego. Na podstawie nadesłanych tekstów, powstanie scenariusz spektaklu, który zostanie wystawiony w 100. rocznicę powstania.

Organizatorzy konkursu skierowanego do młodzieży podkreślają, że mimo, iż tematem konkursu jest Powstanie Wielkopolskie, to tekst nie powinien streszczać jego historycznego przebiegu, a może powinien być raczej fikcyjną opowieścią, nawet bardzo luźno nawiązującą do powstania.

Teksty, stworzone samodzielnie, lub zbiorowo, mogą być napisane w formie zarówno opowiadania, jak i baśni, legendy, czy też tzw. fanfiction. Każdy z uczestników może przesłać dowolną liczbę tekstów.

„Zgłoszony utwór literacki musi zawierać minimum pięć z podanych niżej haseł - użytych w dowolnej formie i kontekście: Teatr Polski w Poznaniu, towarzystwo gimnastyczne, boy hotelowy, szpieg z foyer, nieśmiała awanturnica, tajemniczy przybysz, niezwyciężone garderobiane, rzeźnik znad Warty, otyły rycerz, nostalgiczny wieloryb, podły kruk, smoczyca, bałwan kuloodporny, śnieżne pociski, latający fortepian, leniwa lokomotywa, pikielhauba, wata cukrowa, komisja kuglarzy, parada górników” – podkreślono w regulaminie konkursu.

Młodzi autorzy na przesłanie swojej pracy mają czas do 30 kwietnia. Najciekawsze utwory zostaną opublikowane, a na podstawie nadesłanych tekstów zostanie napisany zostanie scenariusz teatralny, który stanie się kanwą spektaklu wystawionego na deskach teatru w 100. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Jury ogłosi werdykt i wskaże najciekawsze utwory do końca maja.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk powstańczych, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy to przejęto lotnisko Ławica. W polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska.(PAP)

autor: Anna Jowsa

edytor: Paweł Tomczyk

ajw/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.