29.11.2018

Muzeum Historii Polski na XXVII Targach Książki Historycznej w Warszawie

Źródło: Muzeum Historii Polski Źródło: Muzeum Historii Polski

W Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie (plac Zamkowy 4) od 29 listopada do 2 grudnia odbędą się coroczne Targi Książki Historycznej. W tym roku Muzeum Historii Polski zaprezentuje swoją różnorodną ofertę wydawniczą na indywidualnym stoisku nr 99.

27. edycji Targów towarzyszy szereg wydarzeń kulturalnych. Jednym z nich jest ogłoszenie zwycięzców Nagrody „KLIO”, mającej docenić wkład polskich historyków w rozpowszechnianie i nauczanie historii. W tym roku do Nagrody zostały zgłoszone „Pamiętniki” Ignacego Daszyńskiego i „Moje wspomnienia” Stanisława Wojciechowskiego; tytuły z jubileuszowej serii Muzeum „100-lecie niepodległości. Wspomnienia i pamiętniki”.

Z tego cyklu świadectw czołowych postaci życia politycznego II RP ukazało się już sześć tomów, z czego trzy są dwutomowe. W skład serii wchodzą następujące tytuły:

PIŁSUDSKI JAKIM GO ZNAŁEM, Leon Wasilewski
Wspomnienia Wasilewskiego, bliskiego współpracownika Piłsudskiego, przedstawiają Marszałka w innym świetle, niż jest on zwykle ukazywany w popularnej historiografii.

PAMIĘTNIKI, Ignacy Daszyński
Pamiętniki najwybitniejszego – jak mówiono o Daszyńskim – mówcy całej monarchii Austro-Węgierskiej. Kronika ruchu socjalistycznego, który współtworzył.

MOJE WSPOMNIENIA, Stanisław Wojciechowski
Polityczna autobiografia drugiego prezydenta odrodzonej Rzeczypospolitej − Wojciechowski interesująco opowiada swoje życie jako walkę o niepodległość Polski. 
Książka nominowana jest w tym roku do nagrody Książka Historyczna Roku w kategorii „Wspomnienia”, do której jury wyselekcjonowało najlepsze wspomnienia dotyczące historii Polski i Polaków w XX wieku.

DZIENNIK 1918–1921, Władysław Konopczyński
Konopczyński w swoim Dzienniku przez ponad pół wieku utrwalał codzienne zdarzenia z precyzją godną klasyka historiografii.

LIGA NARODOWA (1893–1928)
Wybór relacji uczestników ruchu Ligi Narodowej nakreśla szeroki pejzaż polskiego środowiska narodowo-demokratycznego na przełomie wieków oraz w pierwszych latach II RP – daje wyobrażenie o jego działalności w świecie politycznym i społecznym.

PRZEWRÓT W POLSCE, Jędrzej Moraczewski
Relacja pierwszego premiera odrodzonej Polski ukazuje trudności, z jakimi borykała się władza kraju wolnego i zjednoczonego po 123 latach zaborów. 

Poza serią, w stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości, Muzeum Historii Polski oddało także do rąk czytelników książkę Oblicza Niepodległej – zbiór dziewięciu tekstów przybliżających różne dziedziny życia w II Rzeczypospolitej. Znakomici znawcy epoki w przystępny sposób opisali m.in. życie gospodarcze dwudziestolecia międzywojennego, ówczesne stosunki społeczne, w tym relacje z mniejszościami narodowymi, zagadnienia związane ze scalaniem systemu prawnego, a także nurty w sztukach plastycznych. 
Ważnym dopełnieniem tekstu są archiwalne ilustracje – zdjęcia postaci i miejsc powszechnie kojarzonych z epoką II Rzeczypospolitej, ale też mniej znanych lub zupełnie zapomnianych.

Ponadto, w trakcie Targów swoją premierę będzie miała książka Piłsudski (nie)znany – historia i popkultura, do której dołączony jest pakiet filmów – serial Andrzeja Trzos-Rastawieckiego "Marszałek Piłsudski".

Józef Piłsudski to jeden z najważniejszych bohaterów polskiej pamięci. Ile w dokonaniach Marszałka było geniuszu, pracy, determinacji, a ile szczęścia? Jak ewoluowały jego poglądy? Jak oddzielić realne zasługi Piłsudskiego od legendy, którą świadomie kreował? W jaki sposób przedstawiają postać Komendanta sztuka i popkultura? Na te pytania starają się odpowiedzieć uczestnicy rozmów zawartych w tomie – cenieni historycy i publicyści. Debaty, poprowadzone przez Mikołaja Mirowskiego, odbyły się jesienią 2017 roku w Domu Literatury w Łodzi. Przed dyskusjami prezentowano kolejne odcinki serialu "Marszałek Piłsudski" dołączonego do książki.

Aby zaprezentować szerszemu odbiorcy relacje przedstawiające drogę do niepodległości Muzeum zaprasza 29 listopada (czwartek) o godz. 14.00 do Sali Kinowej na spotkanie pod hasłem:  Jak rozmawiać o II RP? Wokół serii „100-lecie niepodległości” wydawanej przez Muzeum Historii Polski. Dyskusja z udziałem Piotra Zaremby, Łukasza Jasiny, Roberta Kostro i Mikołaja Mirowskiego przybliży nie tylko autorów serii, również aspekty, często kontrowersyjne, związane z początkami funkcjonowania państwa polskiego w dwudziestoleciu międzywojennym.

Szczegółowy program Targów dostępny TUTAJ.

Targi odbywają się w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie (plac Zamkowy 4) w godz. 10:00-18:00. Wstęp wolny.

Honorowy patronat nad Targami objął w tym roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Źródło: MHP

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.