07.05.2018 aktualizacja 08.05.2018

Na rynku w Jarocinie stanęła telefoniczna "Budka Niepodległości"

Na rynku w Jarocinie stanęła telefoniczna "Budka Niepodległości". Znajdujący się w niej telefon dzwoni sam i jeśli ktoś w porę podniesie słuchawkę, może wysłuchać opowieści „ojców” niepodległości Polski i powstańców wielkopolskich sprzed 100 lat.

„Po podniesieniu słuchawki można wsłuchać się w odtwarzaną historię dotyczącą 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości” – powiedział PAP dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie Sebastian Pluta.

W budce znajduje się zabytkowy aparat telefoniczny, z którego można też zadzwonić, wykręcając wybrany numer.

W historyczną podróż – jak poinformował dyrektor - zabiorą słuchacza bohaterowie, którzy mieli największy wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Są to Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, Roman Dmowski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Jędrzej Moraczewski i Józef Haller.

„W trakcie +rozmowy+ telefonicznej opowiadają o swojej roli w powrocie naszego kraju na mapy świata w 1918 roku. Są też powstańcy wielkopolscy z ziemi jarocińskiej: Zbigniew Ostroróg Gorzeński, Euzebiusz Basiński, Michał Hybiak, Jan Klimek, Czesław Pawłowski” – poinformował dyr. Pluta.

Budka jest mobilna i - jak powiedział Pluta - mogą się zgłaszać np. szkoły, żeby postawić na jakiś czas budkę w swoim sąsiedztwie.

Koszt inwestycji wyniósł 18 tys. zł. Patronem projektu jest Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, które udostępniło materiały archiwalne, oraz portal jpilsudski.org.

Autorem instalacji jest Maciej Hanusek ze Świdnicy, który na początku stworzył tzw. Budkę Nietelefoniczną.

„Pomysł narodził się, kiedy szukałem rozwiązania dla pierwszej instalacji interaktywnej czy muzycznej przy wykorzystaniu starych budek telefonicznych, które były już w trakcie likwidacji. Ostatnim rzutem udało mi się zakupić 160 budek, którym postanowiłem przywrócić dawną świeżość i dać drugie życie” – poinformował PAP Maciej Hanusek.

Jak powiedział, pomysł z wykorzystaniem budek telefonicznych dopiero się rozwija. Na przykład Budka Nietelefoniczna w Świdnicy prezentuje słuchaczom wiersze lokalnych poetów. Natomiast w budce w Tarnowie można wybrać numer do więźnia byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz i odsłuchać jego krótki biogram lub wysłuchać wspomnienia tych, którzy przeżyli wojnę. „Pomysł zaproponowany przez Urząd Miasta w Tarnowie wziął się stąd, że z tego miasta wyruszył pierwszy transport więźniów do obozu koncentracyjnego Auschwitz” – poinformował Maciej Hanusek.(PAP)

Autor: Ewa Bąkowska

bak/ itm/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.