24.08.2017 aktualizacja 31.08.2017

Obchody 98. rocznicy odzyskania niepodległości na Suwalszczyźnie

Sejneńskie dzieci witają Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. 14.09.1914. Źródło: NAC Sejneńskie dzieci witają Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. 14.09.1914. Źródło: NAC

Mieszkańcy, wojsko i władze Suwałk uczcili w czwartek 98. rocznicę odzyskania niepodległości na Suwalszczyźnie, która najpóźniej znalazła się w granicach Rzeczpospolitej. Po I wojnie światowej Polacy walczyli z Litwinami o ziemie na pograniczu polsko-litewskim.

Obchody zorganizowano na placu przy pomniku Józefa Piłsudskiego. Potem delegacje udały się na cmentarz pod pomnik Polskiej Organizacji Wojskowej. Na cmentarzu pochowanych jest m.in. 11 powstańców sejneńskich, którzy walczyli o Suwalszczyznę.

Podczas obchodów prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz powiedział, że niepodległość do Suwałk dotarła później niż do pozostałych Polaków. „My w Suwałkach mamy szczególną sposobność, że niepodległość obchodzimy dwukrotnie, raz jako święto narodowe 11 listopada, kiedy cały naród polski świętuje i 24 sierpnia, bo tak naprawdę wtedy dotarła do nas wolność” - powiedział Renkiewicz.

Suwałki odzyskały niepodległość dopiero 24 sierpnia 1919 roku. Po I wojnie światowej miały być włączone do Litwy, ale dzięki zabiegom dyplomatycznym i wojskowym ziemie te znalazły się ostatecznie w granicach Rzeczpospolitej. Tego dnia do Suwałk wkroczył 41. Suwalski Pułk Piechoty hucznie witany przez mieszkańców, władze miasta i duchowieństwo.

Jeszcze kilka dni trwały walki między Polakami i Litwinami o Sejneńszczyznę, położoną bardziej na Wschód. Tam walki o tereny pogranicza były najkrwawsze. 23 sierpnia rozpoczęło się Powstanie Sejneńskie ostatecznie wygrane przez Polaków zdobyciem Sejn 28 sierpnia. Historia walk polsko-litewskich do dziś budzi emocje wśród lokalnej społeczności.

We wrześniu, trzy tygodnie po odzyskaniu niepodległości, do Suwałk przyjechał Marszałek Józef Piłsudski, który w budynku obecnego muzeum wygłosił przemówienie, w którym powiedział do mieszkańców Suwałk: „Dzisiaj ziemia wasza jest wolną”. (PAP)

bur/ agz/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.