15.05.2018 aktualizacja 17.05.2018

Od piątku w Gdyni cykl imprez "Żagle wolności" dla uczczenia rejsu "Daru Młodzieży"

Żaglowiec "Dar Młodzieży". Fot. PAP/A. Warżawa Żaglowiec "Dar Młodzieży". Fot. PAP/A. Warżawa

W piątek w Gdyni rozpocznie się cykl imprez "Żagle wolności" związanych z rejsem dookoła świata żaglowca "Dar Młodzieży" dla uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

O imprezach pod hasłem "Żagle wolności" uświetniających wypłynięcie w rejs żaglowca poinformowano we wtorek na konferencji prasowej w Gdyni.

Na piątek zaplanowano "dzień morski", podczas którego odbędą się m.in. pokazy w planetarium w Akademii Morskiej w Gdyni oraz koncerty zespołów szantowych na Skwerze Kościuszki, gdzie zacumowany jest "Dar Młodzieży".

W sobotę, w przeddzień Rejsu Niepodległości, zaplanowano kilkugodzinny wieczór koncertowy na Skwerze Kościuszki z udziałem m.in. Grzegorza Hyżego i Justyny Steczkowskiej.

Jak poinformowała PAP pełniąca obowiązki rzecznika prasowego Akademii Morskiej w Gdyni Agnieszka Czarnecka, w sobotnim koncercie ma uczestniczyć premier Mateusz Morawiecki, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz kilku innych członków rządu.

Szef rządu i ministrowie mają być też w Gdyni w niedzielę, podczas oficjalnej ceremonii wypłynięcia "Daru Młodzieży". Na początku, w budynku Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej wezmą udział w posiedzeniu Konwentu Morskiego, po czym będą uczestniczyć we mszy św. na "Darze Młodzieży". Po jej zakończeniu, o godz. 12.00 żaglowiec wypłynie w morze.

Przed mszą św. odbędzie się także uroczysta parada ulicami Gdyni, która przejdzie spod kościoła Stella Maris na Skwer Kościuszki.

"Pierwszym dowódcą +Daru Młodzieży+ podczas rejsu będzie kapitan Ireneusz Lewandowski. Podczas całej wyprawy dojdzie do wymiany co najmniej jednego lub dwóch komendantów na żaglowcu" - poinformowała Czarnecka.

W czasie prawie rocznego rejsu na pokładzie żaglowca przewinie się ponad 530 studentów i uczniów szkół morskich oraz 400 laureatów konkursu związanego z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

W trakcie prawie rocznej podróży żaglowiec ma odwiedzić 22 porty w kilkunastu państwach świata. Trasa będzie wiodła m.in. przez Tallin, Kopenhagę, Stavanger, Bremenhaven, Bordeaux, Teneryfa, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Dżakarta, Singapur, Szanghaj, Osaka, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Panama, Miami, Ponta Delgada i Londyn.

W każdym z portów, do których jednostka zawinie po drodze, ma odbyć się impreza promująca Polskę i jej niepodległość. Jednym z istotniejszych punktów wyprawy będzie udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 roku.

Zakończenie rejsu zaplanowano w Gdyni 28 marca 2019 r.

Organizatorami wyprawy są: Akademia Morska w Gdyni, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Salezjański Wolontariat Misyjny "Młodzi Światu". Przedsięwzięcie ma wesprzeć finansowo Polska Fundacja Narodowa.

Jednym z patronów medialnych Rejsu Niepodległości jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ agz/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.