17.11.2017 aktualizacja 18.11.2017

P. Gliński: rozpoczęliśmy program Niepodległa na stulecie niepodległości 

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Fot. PAP/M. Obara Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Fot. PAP/M. Obara

Rozpoczęliśmy program Niepodległa na stulecie niepodległości, odbyły się już dwa pierwsze konkursy. Miał potrwać pięć lat, ale zostanie przedłużony do 2022 roku, czyli setnej rocznicy trzeciego powstania śląskiego - powiedział w piątek wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

"Wielkim przedsięwzięciem i realizowanym już, bo odbyły się dwa pierwsze konkursy w tym obszarze, jest program Niepodległa, związany ze stuleciem niepodległości Polski. Pięcioletni program, ale obiecaliśmy Ślązakom, że będzie przedłużony na 2022 rok. Tak to w historii było, że to odzyskiwanie naszej niepodległości to był proces, który skończył się dopiero trzecim powstaniem śląskim. Tylko w ramach tego programu zrealizowanych zostanie, czyli realizowanych jest w tej chwili, ponad 150 wydarzeń na kwotę 4 mln złotych, natomiast sam program to 210 mln złotych na te pięć lat" - powiedział Gliński.

Szef resortu kultury zauważył też, że w ciągu ostatnich dwóch lat ministerstwo kultury m.in. zrealizowało ustawę dotyczącą wypożyczeń bibliotecznych, dzięki której autorzy mogą uzyskiwać tantiemy za wypożyczanie ich dzieł w polskich bibliotekach. Prócz tego w resorcie finalizowany jest projekt ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi. "To ustawa, którą długo żeśmy przygotywywali. Ponieważ tutaj konsultacje środowiskowe są szalenie istotne, prowadziliśmy je z wszystkimi związkami twórczymi. To pierwsza w polskim prawie autorskim tak kompleksowa regulacja działalności organizacji zbiorowego zarządzania i wyeliminowania szeregu wątpliwości i nieprawidłowości. To jest związane także z prawem europejskim, musieliśmy to zrobić" - dodał.

Prócz tego w resorcie trwają prace dot. nowelizacji rozporządzenia o czystych nośnikach. "Dotychczas w Polsce, jako jednym z niewielu krajów europejskich, było nieuregulowane prawo autorskie dotyczące odtwarzania dzieł na tabletach i smartfonach. Ta regulacja ma umożliwić uzyskiwanie tantiemów dla naszych artyustów, dla autorów przy odtwarzaniu ich na nowych nośnikach, tzw. czystych nośnikach" - wyjaśnił.

W konsultacjach międzyresortowych jest komunikat o misji publicznej. "To szalenie istotne prawo, o którym nikt nie mówi, gdy mówimy o kwestiach zmian finansowania mediów publicznych. (...) Dotyczy definicji misji publicznej i warunków finansowania misji publicznej. Prawo europejskie wymaga takiego komunikatu od każdego kraju, później znacznie łatwiej jest budować konkretny sposób zasilania kultury w mediach publicznych - mniej jest wymagań notyfikacyjnych jeżeli funkcjonuje" - powiedział minister.

Prócz tego, jak powiedział Gliński, w minisisterstwie zrealizowano dwie ustawy o finansowaniu mediów publicznych: ustawę dotyczącą poprawienia ściągalności, która w tym momencie znajduje się w Sejmie i czeka na rozpatrzenie, oraz ustawę dotyczącą finansowania mediów w publicznych z CIT i PIT, która czeka na decyzję polityczną - podobnie jak ustawa dekoncentracyjna. "Póki co, aby media publiczne mogły funkcjonować, przygotowaliśmy kolejne rozwiązanie: rekompensatę z tytułu niewpłaconego abonamentu od tych grup społecznych, które były słusznie zwolnione z abonamentu. Ta rekompensata jest realizowana w ramach nowelizacji budżetu na 2017 rok" - powiedział.

Obszarem zmian aktualnego ministerstwa jest też rozwijanie systemu grantowego. "Minister kultury i nasze instytucje wspierają kulturę poprzez najróżniejsze programy tematyczne. Takich programów jest 29, przeznaczono na nie w 2017 roku prawie 300 mln złotych. Stworzyliśmy także osiem nowych programów i dwa nowe priorytety"- dodał Gliński. Wśród nowych programów wymienił kulturę cyfrową, wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży, rozwój sektorów kreatywnych, partnerstwo dla książki - czyli wspieranie małych księgarń i bibliotek - a także te programy, które przeszły z Rady Pamięci, która obecnie "w dużej mierze jest włączona do ministerstwa". "To badanie polskich strat wojennych, miejsca pamięci narodowej za granicą, wspieranie samorządowych instytucji kultury, wspieranie opieki nad miejscami pamięci. Dwa nowe priorytety w ramach programu edukacja kultury - to priorytet uniwersytetów ludowych i priorytet działań kulturalnych przez organizacje harcerskie" - podkreślił.

Jako nowe obszary ministerialnych działań w obszarze muzyki Gliński wymienił powołanie dwóch nowych konkursów muzycznych - Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na instrumentach historycznych oraz Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego, który ma być międzynarodowym projektem realizowanym wraz z miastem Katowice w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia. "Ostatnio podpisaliśmy list intencyjny, już we wrześniu 2018 roku będzie realizowany ten konkurs (...) pięcioobszarowy, pięciodziedzinowy: skrzypce, kwartety skrzypcowe, śpiew, fortepian i kompozycja. Będzie w jakiejś mierze przypominał Konkurs Czajkowskiego i chcemy, aby to był konkurs na takim poziomie. Będzie co pięć lat, a więc podobne jak Chopinowski i Czajkowskiego będzie jednym z największych na świecie" - dodał Gliński.

"W obszarze muzyki także zrealizowaliśmy nowy program ministerstwa, we współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina oraz Polskim Wydawnictwem Muzycznym +Dziedzictwo Muzyki Polskiej+. Uruchomiliśmy tutaj specjalne finansowanie, podobnie jak zwiększyliśmy dwukrotnie - do pięciu milionów złotych - finansowanie na wspaniały i jeden z największych na świecie festiwali muzycznych Chopin i jego Europa, który odbywa się co roku w sierpniu w Warszawie. To nasze skarby, brylanty, diamenty, które musimy prezentować na całym świecie" - powiedział minister.

Minister przypomniał także, że wśród działań ministerstwa znalazło się zorganizowanie konkursu stypendialnego na stworzenie scenariusza filmu fabularnego w zakresie historii Polski. "Na konkurs wpłynęło 856 zgłoszeń, w jego wyniku powstało osiem pełnych scenariuszych filmów fabularnych oraz baza zawierająca 111 wartościowych projektów i treatmentów. Będziemy je realizowali systematycznie" - zapowiedział. Jako istotne wydarzenie międzynarodowe Gliński podał organizację 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie. "Myślę, że to był wielki sukces (...). Udało się wpisać 15. polski obiekt listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - Kopalnię rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach" - przypomniał.

autorka: Martyna Olasz

oma/agz/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.