13.06.2018

Piątka z Wacławem Kucharem - Jacek Gmoch: profesor był ojcem piłkarzy

Wacław Kuchar. Źródło: Wikimedia Commons Wacław Kuchar. Źródło: Wikimedia Commons

Piątka z Wacławem Kucharem to kolejny edukacyjny bieg cyklu Setka Stulecia, który dedykowany jest gwiazdom sportu niepodległej. "Profesor Kuchar - bo tak o nim mówiliśmy - był ojcem piłkarzy i wyjątkową osobą" - podkreślił Jacek Gmoch.

Były trener piłkarskiej reprezentacji Polski wspomniał w rozmowie z PAP, że początek studiów na Politechnice Warszawskiej zbiegł się z jego grą w Legii.

"Wtedy poznałem profesora Kuchara. Był dżentelmenem w każdym calu. Spokojny, delikatny, na zajęciach nigdy nie podniósł głosu, ale jak zwrócił uwagę, to w pięty poszło. Wiele mu zawdzięczam. To wielka osobowość i żałować wypada, że tak mało spopularyzowana. To najbardziej wszechstronny zawodnik w historii polskiego sportu. Uprawiał z powodzeniem nie tylko piłkę nożną, ale również hokej na lodzie, lekkoatletykę, tenis, jazdę figurową i szybką na łyżwach, a także narciarstwo, boks i tenis stołowy" - przypomniał Gmoch.

Kuchar urodził się 16 września 1897 roku w Łańcucie. Pierwszy laureat plebiscytu "Przeglądu Sportowego" na 10 najlepszych zawodników roku 1926 (w głosowaniu wyprzedził słynną lekkoatletkę Halinę Konopacką) wyznał na łamach gazety:

„Największą moją kochanką była piłka nożna. Stosunki z nią nawiązałem już w ósmym roku życia. Mimo kuszących propozycji i obiecujących widoków z innych stron pozostałem wierny jej aż po dzień dzisiejszy. Grając stale w jednym i tym samym klubie (Pogoń Lwów) przeżyłem z nim złe i dobre chwile".

W 1926 roku Kuchar wystąpił w sześciu spotkaniach reprezentacji piłkarskiej, strzelając jednego gola, a z Pogonią Lwów zdobył po raz czwarty mistrzostwo Polski. Kojarzony jest głównie z piłką, ale swój pierwszy sukces osiągnął w zupełnie innej dyscyplinie sportu – w 1908 roku wywalczył srebrny medal w zawodach łyżwiarstwa figurowego we Lwowie, dokąd przeprowadziła się z Łańcuta jego rodzina w 1898 roku. Zamieszkała w pobliżu hali sportowej Sokół, do której często zaglądał przyszły mistrz sportu.

Jako hokeista zdobył z reprezentacją Polski w 1929 roku wicemistrzostwo Europy, a z Pogonią Lwów złoty medal mistrzostw kraju. Był też sędzią tej dyscypliny. W łyżwiarstwie szybkim w latach 1922-29 aż 22 razy sięgał po mistrzostwo Polski, a w 1925 roku zajął siódme miejsce w wielobojowych mistrzostwach Europy. Do 2013 roku żaden Polak nie powtórzył tego osiągnięcia (wówczas siódmą lokatę wywalczył Konrad Niedźwiedzki).

Kuchar z powodzeniem uprawiał też lekkoatletykę. Był mistrzem kraju na 800 m (1920, 1921), 110 m przez płotki (1920) i 400 m przez płotki (1923), w skoku wzwyż (1921, 1923), trójskoku (1921) oraz dziesięcioboju (1923, 1924). Ustanawiał rekordy Polski na 800 m i 400 m ppł, w skoku wzwyż, w dziesięcioboju, 4x400 m oraz sztafecie szwedzkiej.

Piłce nożnej pozostał wierny do ostatnich dni swojego życia. Działał w PZPN, którego członkiem honorowym został w 1977 roku. Zmarł 13 lutego 1981 roku w Warszawie. Pochowano go na Powązkach Wojskowych.

Bieg Piątka z Kucharem odbędzie się w środę na trasie przy Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie. Start o godz. 19.18. (PAP)

kali/ cegl/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.