01.06.2018

Ponad 400 wystawców na jubileuszowym 10. Jarmarku Tumskim w Płocku

Ponad 400 wystawców z całej Polski, w tym ok. 80 kolekcjonerów, bierze udział w 10. Jarmarku Tumskim, który zainaugurowano w piątek w Płocku (Mazowieckie). Wraz z towarzyszącymi wydarzeniami, jak np. pokazy grup rekonstrukcji historycznej, potrwa on do niedzieli.

„To niewątpliwie największa, nie tylko na Mazowszu, impreza tego typu. Część jarmarków kolekcjonerskich w kraju zaczyna wygasać. Odwrotnie jest w Płocku. Tu mamy do czynienia ze szczególnym zjawiskiem, gdyż wystawców jest coraz więcej” – powiedział Bohdan Kowalczyk, historyk, prezes Łódzkiego Klubu Kolekcjonerów, a zarazem ambasador płockiego Jarmarku Tumskiego.

„Jarmark gości co roku tysiące osób, które odwiedzają stoiska. Wystawców jest też faktycznie coraz więcej. Zastanawiamy się by w przyszłym roku poszerzyć to wydarzenie, by mogli brać w nim udział wszyscy chętni” – podkreślił Radosław Malinowski, dyrektor Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki.

Emblematem jubileuszowego 10. Jarmarku Tumskiego jest wydany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości okolicznościowy numizmat „Płocki Złoty Tumski”. Jest to wybita w miedzi, w limitowanej serii jedynie 200 egzemplarzy, platerowana srebrem moneta z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego na awersie, a na rewersie z napisem wspominającym o historycznej rocznicy.

Jak podczas wcześniejszych edycji, także w trakcie obecnej edycji Jarmarku Tumskiego większość stoisk została ustawiona w obrębie płockiego Starego Miasta oraz przyległych ulic i placów, w tym na ul. Tumskiej, głównym pasażu tej części miasta.

Teren dla wystawców podzielono tematycznie, a poza strefą dla kolekcjonerów, która sąsiaduje bezpośrednio z Muzeum Mazowieckim, są też strefy: sztuki oraz historyczna z militariami i prezentacjami grup rekonstrukcyjnych, a także strefa specjalna dla dzieci, gdzie przygotowano zabawy i warsztaty, np. lekcje pisania gęsim piórem.

W ramach płockiego Jarmarku odbywają się m.in. pokazy pojazdów militarnych i dawnych motocykli. W programie prezentacji zaplanowano także inscenizację „Warszawska ulica podczas okupacji” z udziałem grup rekonstrukcji historycznej.

Do końca płockiego Jarmarku Tumskiego, czyli do niedzieli, w tamtejszym Muzeum Mazowieckim czynna będzie okolicznościowa wystawa „Świadkowie tamtych lat...”, prezentująca kolekcjonerskie pamiątki związane ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości, jak np. filiżanka z osobistego serwisu Józefa Piłsudskiego, pochodzącą z dworu w Zułowie na Wileńszczyźnie, gdzie urodził się marszałek, a należącą do zbioru prof. Kazimierza Sobolewskiego.

Jednym z wydarzeń tegorocznego Jarmarku Tumskiego będzie także jubileuszowy 15. Międzynarodowy Festiwal Romów „Cygańska Noc”, który odbędzie się w sobotę na płockim Starym Rynku. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zaprasza z kolei do ogrodu Książnicy Płockiej na „Sobotę w Soplicowie”, czyli czytanie fragmentów „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza i towarzyszący temu pokaz mody dawnej.

Przez cały czas trwania Jarmarku Tumskiego, na ulicach Płocka gościć będą już tradycyjnie kataryniarze, w tym m.in. z Niemiec. Odbywać będą się też koncerty muzyczne i występy grup tanecznych. (PAP)

mb/ agz/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.