10.12.2017

„Powstańcze pociągi” wyjadą na tory w Wielkopolsce

Plebiscyt "Kolej na Powstanie!". Źródło: profil na Facebooku "27 grudnia - Powstanie Wielkopolskie" Plebiscyt "Kolej na Powstanie!". Źródło: profil na Facebooku "27 grudnia - Powstanie Wielkopolskie"

Powstaniec Wielkopolski, Poznańczyk, Odwach, Cytadela, Sokół, Rzepicha i Zdziechowa – pociągi z tymi nazwani, nawiązującymi do powstania wielkopolskiego, wyjadą na tory wraz z nowym rozkładem PKP. Nazwy pociągów wyłoniono w plebiscycie „Kolej na Powstanie!”.

„Powstańcze pociągi” to jedna z inicjatyw upamiętniająca rocznicę powstania wielkopolskiego. Nazwy pojazdów zostały wybrane przez pasażerów kolei i internatów w plebiscycie „Kolej na Powstanie!”, zorganizowanym przez Biuro Obchodów 100. Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu i Koleje Wielkopolskie. Wyłonione w głosowaniu nazwy nawiązują do postaci, wydarzeń, miejsc i bitew powstańczego zrywu w regionie.

W plebiscycie wzięło udział ponad 3,7 tys. osób. Mieli oni do wyboru 21 nazw, przygotowanych we współpracy z historykami. Organizatorzy przedsięwzięcia przypisali poszczególnym pociągom trzy propozycje związane z trasą, na której jeździ pociąg i odnoszące się do wydarzeń, które w okresie powstania wielkopolskiego rozegrały się w jej okolicach.

Wraz ze zmienionym od niedzieli rozkładem PKP, z powstańczymi nazwami będą jeździły pociągi relacji: Poznań-Kutno, Poznań-Mogilno, Poznań-Gołańcz, Poznań-Zbąszynek, Poznań-Wolsztyn, Leszno-Zbąszynek oraz Leszno-Ostrów Wielkopolski. Decyzją uczestników plebiscytu, składy te będą się nazywały: "Powstaniec Wielkopolski" "Zdziechowa", "Rzepicha", "Odwach", "Cytadela", "Sokół" i "Poznańczyk".

W poniedziałek z poznańskiego dworca PKP Poznań Główny marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak symbolicznie wyprawi w pierwszą podróż do Wrześni powstańczy pociąg osobowy „Powstaniec Wielkopolski”.

„Ruszamy w podróż, której stacją docelową jest 100. rocznica wybuchu naszego zwycięskiego powstania wielkopolskiego. Chciałbym, żeby rok 2018 był dla Wielkopolan czasem szczególnym, w którym z większą niż do tej pory intensywnością mówić będziemy o naszych bohaterach” – podkreślił marszałek Marek Woźniak.

Pociąg ze stacji odprawi zawiadowca w mundurze z okresu powstania wielkopolskiego z asystą rekonstruktorów historycznych w mundurach powstańczych. Jak tłumaczyła rzeczniczka prasowa marszałka Anna Parzyńska – Paschke, pasażerowie zostaną poczęstowani gorącą kawą i herbatą, a na kubkach z napojami znajdą wizerunek pociągu, którym jadą. Również dla dzieci przygotowany zostanie słodki poczęstunek, czyli lizaki „zawiadowcy stacji” z okolicznościową naklejką.

„Powstańcze nazwy pojawią się też w zapowiedziach megafonowych na wszystkich mniejszych i większych stacjach, na których zatrzymują się +powstańcze pociągi+. W książeczkowych rozkładach jazdy Kolei Wielkopolskich, oprócz godzin odjazdów i przyjazdów +powstańczych pociągów+, znajdą się też informacje o tym, skąd pochodzą nazwy pociągów wybranych w plebiscycie” – dodała Parzyńska – Paschke.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zwieńczonym zwycięstwem. W pierwszym okresie walk powstańczych, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy to przejęto lotnisko Ławica. W polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ je/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.