09.10.2017

Prezydent uczcił pamięć powstańców śląskich w Wodzisławiu Śląskim

Prezydent Andrzej Duda (P) złożył wieniec przed pomnikiem Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim. Fot. PAP/A. Grygiel Prezydent Andrzej Duda (P) złożył wieniec przed pomnikiem Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim. Fot. PAP/A. Grygiel

Wieniec pod Pomnikiem Powstańców Śląskich i wiązankę pod tablicą pamięci mieszkańców Ziemi Wodzisławskiej, którzy zginęli w walce o wolność i niepodległość, złożył w poniedziałek w Wodzisławiu Śląskim prezydent Andrzej Duda.

Prezydent po południu spotka się także w tym mieście z samorządowcami i mieszkańcami.

Andrzej Duda przyjechał do Wodzisławia Śląskiego na zaproszenie starosty wodzisławskiego Ireneusza Serwotki. Pierwszym punktem jego wizyty było złożenie wieńca przed Pomnikiem Powstańców Śląskich na miejscowym Placu Korfantego, a także kwiatów pod pobliską tablicą pamięci mieszkańców Ziemi Wodzisławskiej, którzy zginęli w walce o wolność i niepodległość.

Pomnik Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim wzniesiono w połowie lat 70 ub. wieku. Autorami projektu byli architekt Mieczysław Król i rzeźbiarz Jerzy Egon Kwiatkowski, którzy współpracowali także m.in. przy wyposażeniu i aranżacji wnętrza Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach.

Jak przypomniał PAP dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Sławomir Kulpa, walki na ziemi wodzisławskiej miały miejsce podczas wszystkich powstań śląskich. Podczas pierwszego z tych zrywów otaczający miasto powstańcy ostatecznie nie zdobyli go; miasto było natomiast zajmowane w trakcie drugiego i trzeciego powstania.

W czasie plebiscytu w 1921 r. ponad dwie trzecie mieszkańców głosowało za Niemcami. Mimo to, decyzją Rady Ligi Narodów, miasto o historii sięgającej XIII wieku wraz z całym regionem zostało przyznane Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie wchodziło w skład autonomicznego Województwa Śląskiego – będąc częścią jego powiatu ziemskiego rybnickiego.

Kulpa zaznaczył, że przed II wojną światową Wodzisław Śląski liczył ok. 3,5 tys. mieszkańców. Wodzisławianie i mieszkańcy okolic angażowali się w czasie II wojny światowej w walkę o wolność i niepodległość Polski – m.in. w niejawnych strukturach Armii Krajowej czy Narodowych Sił Zbrojnych. Mieszkańcy tej ziemi byli też ofiarami nazistowskich obozów koncentracyjnych.

Choć dokładna liczba walczących ani ofiar nie jest znana – po wojnie mieszkańcy regionu dotknięci m.in. Tragedią Górnośląską często nie chcieli ujawniać swej przeszłości – ich pamięć upamiętniono 25 lat temu okolicznościową tablicą.

„W hołdzie mieszkańcom Ziemi Wodzisławskiej walczącym o odzyskanie niepodległości Polski, uczestnikom ruchu oporu w kraju i za granicą, więźniom hitlerowskich obozów koncentracyjnych i stalinowskich łagrów, pomordowanym i represjonowanym w okresie PRL – społeczeństwo” - brzmi napis na tablicy.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ par/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Pozostałe materiały