07.02.2018

Ruszyła kampania "Ulice dla Kobiet"

O upamiętnienie kobiet zasłużonych dla odbudowy Polski i Warszawy przez nadawanie ulicom, placom i skwerom ich nazwisk - zaapelowały do radnych stolicy stowarzyszenie Miasto Jest Nasze i Fundacja na rzecz Równości i Emancypacji STER. W środę ruszyła ich kampania pt. "Ulice dla Kobiet".

W środę Fundacja na rzecz Równości i Emancypacji STER oraz Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze zainaugurowały kampanię pt. "Ulice dla Kobiet". Kampania ruszyła z okazji stulecia uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych oraz stulecia odzyskania niepodległości; jej celem jest upamiętnienie zasłużonych kobiet w nazwach warszawskich ulic, skwerów i placów.

Organizatorki kampanii podkreśliły, że na 5471 obiektów miejskich w Warszawie, tylko 170 (3 proc.) nosi nazwę na cześć kobiet. Radna Warszawy Paulina Piechna-Więckiewicz zauważył, że "3 proc. to zdecydowanie za mało".

Anna Czerwińska z fundacji STER poinformowała, że w ramach kampanii zbierane są podpisy pod petycją skierowaną do Rady m.st. Warszawy, gdzie wymienione zostały nazwiska kobiet, które "najbardziej przyczyniły się do odbudowy Polski". Petycję można znaleźć na facebookowym fanpage'u "Ulice dla Kobiet". Agnieszka Grzybek ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze podkreśliła, że kampania będzie interaktywna, edukacyjna i prowadzona we współpracy z mieszkańcami.

Grzybek zaznaczyła, że "zwykle miejsca poświęcone kobietom są gdzieś w bocznych zakamarkach, a pomniki w bocznych alejkach parkowych".

"Zależy nam na tym, żeby upamiętnić kobiety, które aktywnie przyczyniły się do odzyskania w Polsce niepodległości; do budowy demokratycznego państwa prawa". "To pierwsze posłanki, architektki, czy nauczycielki i wiele innych kobiet, bez których Polska nie wyglądałaby tak, jak wygląda" - podkreśliła Czerwińska.

Zdaniem Justyny Kościńskiej (Miasto Jest Nasze) "trwająca obecnie dekomunizacja ulic, to dobra okazja ku temu, żeby więcej porozmawiać o obecności kobiet w przestrzeni miejskiej". Przypomniała też, że patronką Warszawy jest Syrenka.

Według organizatorek kampanii, "nazwy ulic powinny pełnić również rolę edukacyjno-społeczną". Zapowiedziały, że powstaje interaktywna mapa Warszawy z zaznaczonymi ulicami, które są poświęcone kobietom. Jak wyjaśniła Grzybek, mapa na celu "zachęcenie mieszkańców i mieszkanek do włączenia się do dyskusji oraz zgłaszania własnych propozycji miejsc, które chcieliby, żeby były poświęcone kobietom". (PAP)

autor: Dorota Stelmaszczyk

dst/ par/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.