22.06.2018

Samorząd Czechowic-Dziedzic odbudowuje Pomnik Wolności

Fotografia grupowa harcerzy pod Pomnikiem Wolności w Czechowicach-Dziedzicach. Źródło: NAC Fotografia grupowa harcerzy pod Pomnikiem Wolności w Czechowicach-Dziedzicach. Źródło: NAC

Pomnik Wolności w Czechowicach-Dziedzicach, wysadzony w powietrze przez Niemców w 1939 r., odbudowuje samorząd miasta, aby uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości – podał wiceburmistrz miasta Maciej Kołoczek. Odsłonięcie zaplanowano na 11 listopada.

„Pomnik ma stanąć na 11 listopada. (…) Jego odsłonięcie będzie kulminacyjnym momentem uroczystości obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości” – powiedział wiceburmistrz.

Pierwszy Pomnik Wolności został wzniesiony w 1924 r. naprzeciw dworca kolejowego w ówczesnych Dziedzicach. Dzieło rzeźbiarza Jana Raszki przypominało o wymarszu 10 lat wcześniej Legionistów z Dziedzic i Czechowic, a także upamiętniało przyłączenie ziemi śląskiej do odrodzonej Rzeczypospolitej. Miał kształt 6-metrowego obelisku, o który wspierały się postacie legionisty oraz górnika-powstańca śląskiego. Na monumencie znajdowało się m.in. także godło narodowe.

„Symbolicznym znakiem utraty wolności było zburzenie pomnika przez Niemców 7 września 1939 r.” – powiedział rzecznik czechowickiego magistratu Łukasz Piątek.

Nowy pomnik nie stanie w miejscu poprzednika, bo jest to niemożliwe ze względu na zmiany urbanistyczne, które się dokonały. „Historyczne miejsce upamiętnił jednak zmodernizowany rok temu, na 99. rocznicę niepodległości, plac Wolności z wkomponowanym +cieniem+ dawnego monumentu” – powiedział Piątek.

Jak dodał, odbudowywany Pomnik Wolności stanie w eksponowanej lokalizacji w ścisłym centrum miasta. Wokół niego powstanie skwer. „Będzie on nie tylko miejscem godnym i odpowiednim dla Pomnika Wolności, ale pozwoli na organizację w jego otoczeniu uroczystości związanych z ważnymi świętami państwowymi. Powstanie przy tym nowe, atrakcyjne miejsce do spotkań i odpoczynku dla mieszkańców” – powiedział Piątek.

Nowy obelisk powstaje w pracowni profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Karola Badyny. Koszt odbudowy wraz z budową skweru i jego zagospodarowaniem wyniesie ok. 1,5 mln zł. Ponad 110 tys. przeznaczyło na ten cel ministerstwo kultury. Fundusze na odbudowę przekazać mogą też mieszkańcy.

Miasto Czechowice-Dziedzice liczy ok. 35 tys. mieszkańców. Położone jest tuż przy Bielsku-Białej. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ agz/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.