13.07.2018

Senat za ustanowieniem Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości

Senat. Warszawa, 13.07.2018. Fot. PAP/T. Gzell Senat. Warszawa, 13.07.2018. Fot. PAP/T. Gzell

Ustanowienie Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznawanego przez prezydenta Andrzeja Dudę przewiduje ustawa, którą poparł Senat. Medal ma być dowodem wdzięczności i wyrazem szacunku dla osób, które szczególne zasłużyły się dla państwa i społeczeństwa.

Za ustawą, której projekt wniósł prezydent Andrzej Duda, głosowało 71 senatorów, nikt nie był przeciw, 10 wstrzymało się od głosu.

Wcześniej Senat odrzucił zgłoszone podczas prac nad ustawą poprawki. Przewidywały one m.in. wydłużenie czasu przyznawania odznaczenia do 2022 r., umożliwiały nadawanie medalu także osobom nieżyjącym oraz stanowiły, że odznaczenia nie mogą otrzymywać posłowie i senatorowie.

Ustawa głosi, że ustanawia się odznaczenie Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, jako "dowód wdzięczności oraz wyraz szacunku dla osób, które położyły szczególne zasługi w służbie Państwu i społeczeństwu". Medal ma być odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym żyjącym obywatelom polskim w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018-2021.

Medalem będą odznaczane wszystkie osoby, które przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Polski, i które wykazały się nienaganną służbą publiczną - cywilną lub wojskową, walczyły o niepodległość Polski, działały na rzecz przemian demokratycznych, wykazały się aktywną działalnością zawodową i społeczną, a także na polu nauki, literatury i sztuki. Odznaczenie będzie nadawane zarówno kombatantom i osobom działającym na rzecz przemian demokratycznych, jak i przedstawicielom młodego pokolenia. Medal będą mogli otrzymać też posłowie i senatorowie, urzędnicy państwowi i samorządowi, ale także przedstawiciele organizacji pożytku publicznego, stowarzyszeń, przedsiębiorcy i pracownicy różnych branż.

Zgodnie z ustawą o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości, nowe wyróżnienie będzie nadawane przez prezydenta z własnej inicjatywy lub na wniosek premiera, ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz wojewodów.

Ustawa przewiduje, że odznaką Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości jest okrągły, srebrzony i oksydowany medal o średnicy 35 mm, o powierzchni sugerującej falującą flagę, z umieszczonym pośrodku wizerunkiem stylizowanego ukoronowanego orła wznoszącego skrzydła, wspartego na sfalowanej w płaszczyźnie wstędze z majuskułowym wklęsłym napisem "POLONIA REDIVIVA" ("Polska Odrodzona"). Na odwrotnej, gładkiej stronie umieszczone są wypukłe inicjały Rzeczypospolitej Polskiej "RP" nad datami "1918" i "2018", ujęte stylizowanymi liśćmi wawrzynu i dębiny z owocami, z przewiązką krzyżową u dołu. Medal zawieszony jest na niebieskiej wstążce.(PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

edytor: Paweł Krajewski

akn/ krap/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.