24.11.2018 aktualizacja 25.11.2018

Szef UdSKiOR: I Kompania Kadrowa – ziarno wolnej Polski

Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk podczas uroczystości nadania Zespołowi Placówek Oświatowych w Bolechowicach imienia I Kompanii Kadrowej. Źródło: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk podczas uroczystości nadania Zespołowi Placówek Oświatowych w Bolechowicach imienia I Kompanii Kadrowej. Źródło: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

W I Kompanii Kadrowej znajduje się ziarno, dzięki któremu wykwitła wolna Polska – powiedział w sobotę w Bolechowicach koło Kielc szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. „Bez niej nie byłoby 11 listopada 1918 roku” – dodał.

Kasprzyk uczestniczył w nadaniu Zespołowi Placówek Oświatowych w Bolechowicach (gmina Sitkówka-Nowiny) imienia I Kompanii Kadrowej. Minister podkreślił w rozmowie z PAP, że „I Kompania Kadrowa była pierwszą od czasów klęski powstania styczniowego formacją wojska polskiego, która ruszyła w bój o wolną Polskę”.

„Kończyła to, co zostało przerwane klęską tego powstania. Możemy powiedzieć, że w I Kompanii Kadrowej znajduje się ziarno, dzięki któremu wykwitła wolna Polska. Ten marsz, który rozpoczął się 6 sierpnia z krakowskich Oleandrów zakończył się sukcesem, trwał cztery lata. Ale bez 6 sierpnia 1914 roku nie byłoby 11 listopada 1918 roku” – powiedział szef UdSKiOR. Przypomniał, że najmłodszy żołnierz I Kompanii Kadrowej miał zaledwie 14 lat.

„Byli to niemalże rówieśnicy tych, którzy zdobywają w szkole wiedzę, umiejętności i uczą się dojrzałego obywatelstwa. Dlatego będą dobrym przykładem dla tych młodych ludzi” – zaznaczył Kasprzyk, który przypomniał też, że "niedaleko Bolechowic w 1914 roku stacjonowali żołnierze Józefa Piłsudskiego, przygotowując się do triumfalnego wkroczenia do Kielc".

„Życzę uczniom tej szkoły, żeby byli tak wierni Polsce, jak żołnierze I Kompanii Kadrowej. Aby też wierzyli w to, że +chcieć to móc+ i dokonywali rzeczy wielkich, nawet kiedy wydaje się, że cele, które sobie stawiamy są nie do osiągnięcia. Tak jak robiła to +Kadrówka+” – zaznaczył minister.

Podczas uroczystości odczytano list od Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. „W imieniu pana prezydenta Andrzeja Dudy w jubileuszowym roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości składam uczniom i nauczycielom szkoły życzenia, aby postaci zasłużonych dla naszej Ojczyzny były inspiracją dla współczesnych w trosce o dobro wspólne. Niech podejmowane przez państwa przedsięwzięcia służą dalszemu umacnianiu więzi wśród lokalnej społeczności i przyczyniają się do budowy nowoczesnego państwa” – czytamy w liście podpisanym przez pełnomocnika prezydenta Wojciecha Kolarskiego.

List do uczniów i grona nauczycielskiego szkoły wystosował też premier Mateusz Morawiecki. „Na patrona wybraliście sobie państwo legendarną – jak powiedział o niej Józef Piłsudski – „czołową kolumnę wojska polskiego, idącego walczyć za oswobodzenie ojczyzny”. Z niej rozwinęła się wkrótce armia odrodzonej Rzeczypospolitej. To piękny dowód waszej dumy z polskiej historii” – podkreślił premier polskiego rządu w liście.

„Wierzę, że pamięć o niej pozostanie żywa, że będziecie państwo pielęgnowali dziedzictwo tego legendarnego oddziału, który stał się symbolem narodowej jedności” – dodał Morawiecki.

Dyr. ZPO w Bolechowicach Urszula Wierzbicka powiedziała PAP, że żołnierze Józefa Piłsudskiego powinni być wzorem do naśladowania dla uczniów szkoły. „Dlatego takiego patrona wybraliśmy dla szkoły, aby wychowywać dzieci w poszanowaniu historii, tradycji, honoru i miłości do ojczyzny” – podkreśliła.

Kompania zwana "Kadrówką", utworzona została 3 sierpnia 1914 roku z podległych Józefowi Piłsudskiemu oddziałów Związku Strzeleckiego i Drużyn Strzeleckich. Wyruszyła z Krakowa na ziemie zaboru rosyjskiego w nocy z 5 na 6 sierpnia 1914 r. O godz. 9.45 żołnierze "Kadrówki" obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin, dotarli 12 sierpnia do Kielc.

Choć wymarsz kompanii kadrowej był w sensie militarnym małym epizodem, to zdaniem historyków miał znaczenie polityczne, zaznaczając od początku I wojny św. istnienie "sprawy polskiej". "Kadrówka" dała początek Legionom Polskim, które swoim wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny św. przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 r.

Pierwszy marsz drużyn strzeleckich z Krakowa do Kielc zorganizowano dla upamiętnienia tamtych wydarzeń w 1924 r. Przed wojną odbyło się 15 marszów. Tradycję wskrzeszono w 1981 r., zachowując ciągłość numeracji. W latach 80. marsz miał charakter manifestacji patriotycznej, potem powrócił do przedwojennej formuły zawodów sportowo-obronnych. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

maj/ skr/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.