21.08.2021

Upamiętniono setną rocznicę nadania J. Piłsudskiemu honorowego obywatelstwa Białegostoku

Marszałek Józef Piłsudski odbiera defiladę 42. Pułku Piechoty. Widoczni m.in. biskup wielński Jerzy Matulewicz (3. na lewo od Marszałka), prezes Rady Miejskiej w Białymstoku Feliks Filipowicz (2. na prawo od Marszałka). Białystok, 21.08.1921. Fot. NAC Marszałek Józef Piłsudski odbiera defiladę 42. Pułku Piechoty. Widoczni m.in. biskup wielński Jerzy Matulewicz (3. na lewo od Marszałka), prezes Rady Miejskiej w Białymstoku Feliks Filipowicz (2. na prawo od Marszałka). Białystok, 21.08.1921. Fot. NAC

W Białymstoku uczczono w sobotę 100. rocznicę nadania honorowego obywatelstwa tego miasta Józefowi Piłsudskiemu. Głównym punktem była rekonstrukcja historyczna przyjazdu marszałka do stolicy Podlasia 21 sierpnia 1921 roku. IPN przygotował plenerowe wystawy związane z rocznicą.

Józef Piłsudski bywał w Białymstoku jeszcze pod koniec XIX wieku, gdy przyjeżdżał do niego jako działacz Polskiej Partii Socjalistycznej.

Gdy przyjechał 21 sierpnia 1921 roku, powitano go w pociągu na granicy województwa, potem na dworcu kolejowym, a następnie przy kolejnych bramach powitalnych w mieście. W programie pobytu znalazła się m.in. uroczystość wręczenia sztandaru 42. Pułkowi Piechoty i defilada wojskowa, czy obiad na 2 tys. osób.

Przyjeżdżał do Białegostoku również po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Gdy przyjechał 21 sierpnia 1921 roku, powitano go w pociągu na granicy województwa, potem na dworcu kolejowym, a następnie przy kolejnych bramach powitalnych w mieście. W programie pobytu znalazła się m.in. uroczystość wręczenia sztandaru 42. Pułkowi Piechoty i defilada wojskowa, czy obiad na 2 tys. osób.

Wieczorem tego dnia w siedzibie Rady Miejskiej Białegostoku Piłsudski zjadł kolację, wysłuchał licznych przemówień i odebrał dyplom potwierdzający honorowe obywatelstwo miasta. Rada miasta przyznała mu ten tytuł niemal dwa lata wcześniej - 19 listopada 1919 roku.

O tych wydarzeniach postanowili przypomnieć społecznicy, m.in. z białostockiego oddziału Związku Piłsudczyków. Głównym punktem zorganizowanych w sobotę obchodów była rekonstrukcja historyczna. Zainscenizowano m.in. przyjazd marszałka Piłsudskiego pociągiem do Białegostoku, później jego przejazd bryczką ulicami miasta, powitania przy kilku "bramach".

Instytut Pamięci Narodowej przygotował trzy wystawy plenerowe związane z obchodami, w tym zatytułowaną "Józef Piłsudski - honorowy obywatel". Znalazły się na niej informacje dotyczące wydarzeń z 21 sierpnia 1921 roku i archiwalne zdjęcia. 

W rolę Piłsudskiego, który był pierwszym honorowym obywatelem Białegostoku, wcielił się Czesław Jakubowicz ze Związku Piłsudczyków, który od lat odtwarza tę postać np. przy oficjalnych państwowych uroczystościach. Wicewojewoda podlaski Tomasz Madras zagrał w rekonstrukcji rolę ówczesnego wojewody białostockiego Stefana Popielawskiego, a wicestarosta białostocki Roman Czepe - ówczesnego prezydenta Białegostoku Bolesława Szymańskiego.

Instytut Pamięci Narodowej przygotował trzy wystawy plenerowe związane z obchodami, w tym zatytułowaną "Józef Piłsudski - honorowy obywatel". Znalazły się na niej informacje dotyczące wydarzeń z 21 sierpnia 1921 roku i archiwalne zdjęcia. Przebieg pobytu marszałka w mieście opisał szczegółowo wydawany w przedwojennym Białymstoku "Dziennik Białostocki"; od wyjazdu delegacji władz miasta po Piłsudskiego do Wołkowyska, aż do wyjazdu marszałka po uroczystościach do Warszawy.

W sobotnich obchodach rocznicowych, które zakończyły się uroczystością na Rynku Kościuszki, gdzie od lat stoi pomnik Józefa Piłsudskiego, wzięli udział m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, poczty sztandarowe służb mundurowych, rekonstruktorzy w strojach z epoki.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wyraził nadzieję, że uroczystość będzie "szerzej oddziaływała" na mieszkańców miasta i regionu. "Że ta więź między ideą niepodległościową, którą symbolizuje marszałek Józef Piłsudski, a dzisiejszymi postawami (...) będzie żywa" - mówił.

"Powrót do przeszłości, przeżywanie tamtych chwil, powinien zawsze przeplatać się z refleksją o współczesności i przyszłości. Tamten czas powinien uczyć nas patriotyzmu, ten patriotyzm powinien w nas umacniać" - mówił poseł Jarosław Zieliński (PiS). Podkreślał, że niepodległość, wolność, suwerenność państwa to "wartość największa, najcenniejsza". "Zawsze najważniejszym gwarantem niepodległości jest patriotyzm Polaków, bez tego nie ma nic" - mówił Zieliński.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski dziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w rocznicowe przedsięwzięcie. Wyraził nadzieję, że uroczystość będzie "szerzej oddziaływała" na mieszkańców miasta i regionu. "Że ta więź między ideą niepodległościową, którą symbolizuje marszałek Józef Piłsudski, a dzisiejszymi postawami (...) będzie żywa" - mówił Paszkowski.(PAP)

Autor: Robert Fiłończuk

rof/ mhr/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.