06.01.2024

Uroczystości 105. rocznicy zdobycia przez powstańców wielkopolskich lotniska na Ławicy

Uroczystość oddania hołdu powstańcom wielkopolskim w 103. rocznicę zdobycia lotniska Ławica. Poznań, 06.01.2022. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk Uroczystość oddania hołdu powstańcom wielkopolskim w 103. rocznicę zdobycia lotniska Ławica. Poznań, 06.01.2022. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk

Poranny apel, piknik historyczny oraz inscenizacje przygotowane przez rekonstruktorów to część z zaplanowanych na sobotę wydarzeń upamiętniających 105. rocznicę zdobycia przez powstańców wielkopolskich poznańskiego lotniska Ławica.

Powstańcy wielkopolscy 6 stycznia 1919 r. w porannym szturmie zdobyli niemieckie lotnisko wojskowe we wsi Ławica pod Poznaniem, przejmując m.in. samoloty bojowe i szkoleniowe. Wydarzenie to miało istotny wpływ na przebieg powstania, ale także na rozwój polskiego lotnictwa. Stacja lotnicza była ostatnim bastionem oporu Niemców w pobliżu wyzwolonego Poznania. W krótkim starciu na Ławicy zginął jeden powstaniec i dwóch żołnierzy niemieckich.

Dla upamiętnienia rocznicy zdobycia poznańskiego lotniska członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Stacja Lotnicza Ławica, jak co roku, przygotowali poranny Apel Powstańczy, który rozpocznie się w sobotę o godz. 6.30.

Oficjalna część sobotnich obchodów rocznicowych - organizowanych pod honorowym patronatem marszałka województwa wielkopolskiego - rozpocznie się o godz. 12 przy pomniku Zdobywców Ławicy, znajdującym się przy ul. Bukowskiej, obok starego terminala Portu Lotniczego w Poznaniu. Uczestnicy uroczystości złożą kwiaty przed pomnikiem i oddadzą hołd lotnikom z Wielkopolski zamordowanym w Katyniu.

Z kolei o godz. 13 na polanie obok pomnika Zdobywców Ławicy rozpocznie się piknik historyczny. Jego organizatorzy zaplanowali inscenizację przejęcia Ławicy, w której wezmą udział grupy rekonstrukcyjne. Dla przybyłych przygotowano także koncert pieśni patriotycznych i świątecznych, wystawę sprzętu militarnego i starych pojazdów.

O godz. 14.30 w holu starego terminala rozpocznie się prelekcja ks. Roberta Kulczyńskiego „Migawki (Ławica, jednostki lotnicze) 1918-1919”.

Zdobycie lotniska Ławica oceniane jest jako jedna z najbardziej brawurowych akcji w trakcie powstania wielkopolskiego, a przejęty sprzęt lotniczy – za największy łup wojenny w dziejach polskiego oręża. Majątek zdobyty na lotnisku i w niemieckiej hali sterowcowej na poznańskich Winiarach umożliwił stronie polskiej rozpoczęcie prac nad organizacją własnego lotnictwa.

Piknik rocznicowy ma potrwać do godz. 16.

Zdobycie lotniska Ławica oceniane jest jako jedna z najbardziej brawurowych akcji w trakcie powstania wielkopolskiego, a przejęty sprzęt lotniczy – za największy łup wojenny w dziejach polskiego oręża. Majątek zdobyty na lotnisku i w niemieckiej hali sterowcowej na poznańskich Winiarach umożliwił stronie polskiej rozpoczęcie prac nad organizacją własnego lotnictwa. Źródła historyczne podają, że powstańcy przejęli sprzęt lotniczy wart nawet 200 milionów marek niemieckich, w tym kilkadziesiąt gotowych do startu samolotów, zakonserwowane części kilkuset kolejnych maszyn, spore zapasy broni i amunicji.

Powstanie wielkopolskie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r. Było jednym z niewielu polskich zrywów niepodległościowych zakończonych sukcesem. Dzięki niemu ziemie Wielkopolski zostały włączone do tworzącej się II Rzeczypospolitej.(PAP)

Autor: Szymon Kiepel

szk/ aszw/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.