21.11.2021 aktualizacja 23.11.2021

We wtorek w Poznaniu prezydent podpisze ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Powstańcy wielkopolscy w okopach, styczeń 1919 r. Źródło: Wikimedia Commons Powstańcy wielkopolscy w okopach, styczeń 1919 r. Źródło: Wikimedia Commons

We wtorek w Poznaniu prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto to, mające upamiętniać zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom z lat 1918–1919, będzie przypadać 27 grudnia – w rocznicę wybuchu powstania.

Jak poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda we wtorek złoży wizytę w Poznaniu.

O godz. 14 prezydent złoży wieniec na grobie gen. Stanisława Taczaka na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha.

Następnie, o godz. 14.30 odbędzie się uroczystość podpisania ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, podczas której planowane jest wystąpienie prezydenta.

Sejm przyjął ustawę ustanawiającą nowe święto państwowe - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego - 1 października. 28 października Senat jednogłośnie poparł tę ustawę.

CZYTAJ TAKŻE

Ustawa, która była inicjatywą ustawodawczą prezydenta, stanowi odpowiedź na głosy przedstawicieli społeczności, działaczy patriotycznych i władz samorządowych z Wielkopolski.

"W hołdzie bohaterom - uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918-1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej" - głosi preambuła ustawy, w której kolejne artykuły mówią o ustanowieniu 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i świętem państwowym.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie zostało ono wyzwolone 6 stycznia 1919 r., kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych.

Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ itm/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.