03.08.2018

Żorski Festiwal Fide et Amore z akcentami niepodległościowymi

12. Żorski Festiwal Twórczości Religijnej Fide et Amore 12. Żorski Festiwal Twórczości Religijnej Fide et Amore

Akcenty niepodległościowe i historyczne ma rozpoczynający się w piątek 12. Żorski Festiwal Twórczości Religijnej Fide et Amore. To dziesięć koncertów, a także dziewięć wydarzeń dodatkowych (organizowanych w Polsce i w Niemczech).

Tegoroczny wątek przewodni festiwalu to pielgrzymka – w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Hasło to będzie rozwijane w kolejnych koncertach w opowieści o historii Polski i kościoła.

Jak poinformowali organizatorzy, festiwal rozpoczyna się w piątek wieczorem w kościele św. apostołów Filipa i Jakuba w Żorach (Śląskie) koncertem pod hasłem „Pielgrzymka do źródeł miłości”. Będzie to wykonanie „Pasji wg św. Mateusza”, napisanej przez patriarchę Hilariona Alfiejewa.

„Kompozytor jest równocześnie jedną z najważniejszych osób w prawosławiu i najbliższym współpracownikiem Cyryla, patriarchy Moskwy i Wszechrusi. Wykonawcami będą artyści z Kaliningradu, którzy wystąpią pod batutą Aleksieja Rodionowa” - zaanonsował organizujący wydarzenie Miejski Dom Kultury w Żorach.

Wśród kolejnych festiwalowych wykonań znajdą się m.in.: Nieszpory ku czci św. Jacka, patrona metropolii górnośląskiej (17 sierpnia, „Pielgrzymka ze św. Jackiem”), Polskie pieśni XVI w. (31 sierpnia, „Pielgrzymka w czasy Jagiellonów”), religijne utwory organowe, pieśni solowe i duety Stanisława Moniuszki (7 września, „Pielgrzymka z Moniuszką”) czy Msza „Da pacem Domine” (14 września, „Pielgrzymka do źródeł pokoju - Eucharystia w intencji Ojczyzny”).

W październiku festiwalowe koncerty zamkną dzieła kompozytorów od XIII do XXI wieku (5 października, „Pielgrzymka drogą polskiej kultury”) oraz polska muzyka wokalna i organowa z XIII-XXI w. (12 października, „Pielgrzymki ku wolności”).

Wydarzenia dodatkowe, to m.in. koncert „Pocałunek pokoju” (2 września, repertuar: św. Hildegarda z Bingen – pieśni), warsztaty i koncerty: „Wojna i pokój” w Żorach (13-16 września) oraz „Modlitwa o pokój” w Marienfeld (29 września – 3 października) oraz konferencja „Bóg - Kosmos - Człowiek w ujęciu św. Hildegardy z Bingen (17 września).

Zaplanowano także spotkanie literackie „A to Polska właśnie” (2 października), wieczór z muzyką polskich kompozytorów „Do kraju tego” (21 października) oraz nabożeństwo dziękczynne z chorałami gregoriańskimi oraz muzyką wielogłosową (28 października).

Organizatorzy przypominają, że Żorski Festiwal Twórczości Religijnej Fide et Amore (łac. Wiarą i miłością) został zorganizowany po raz pierwszy w 2007 r., a jego ideą jest propagowanie muzycznej kultury religijnej, również w wymiarze ekumenicznym. Głównym inicjatorem oraz dyrektorem artystycznym festiwalu jest ks. dr Wiesław Hudek, muzykolog, liturgista i poeta.

Podczas festiwalu odbywają się koncerty: chorału gregoriańskiego, muzyki organowej, współczesnej twórczości „New Life Music", muzyki oratoryjnej i inne. W latach 2007-2010 odbyło się 29 koncertów, 4 konkursy, 8 projekcji filmowych, 3 wystawy prac plastycznych, dwa wieczory autorskie oraz debata artystów. W dotychczasowych edycjach występowali artyści z Czech, Słowacji, Ukrainy, Rosji i Niemiec.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.