31.07.2020

Wystawa „Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918–1923” w Warszawie

14.08.2020 - 27.09.2020 Wystawa „Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918–1923” w Warszawie Wystawa „Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918–1923” w Warszawie

14 sierpnia na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej zostanie otwarta międzynarodowa wystawa plenerowa pt. „Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918-1923”. Ekspozycja prezentowana jest od dwóch lat w ramach międzynarodowego tournée.

Wystawa odwiedziła dotąd Pragę (Czechy), Sarajewo (Bośnia i Hercegowina), Bratysławę (Słowacja), Verdun (Francja), Berlin (Niemcy) i Weimar (Niemcy). W 2020 roku prezentowana jest po raz pierwszy w Polsce: w czerwcu we Wrocławiu, od 15 lipca w Krakowie, a w sierpniu w stolicy.

Ekspozycja, przygotowana przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność we współpracy z międzynarodowym gronem historyków z 18 krajów, stanowi próbę syntezy burzliwych początków dwudziestolecia międzywojennego, ze szczególnym uwzględnieniem historii Europy Środkowo-Wschodniej. Składa się na nią ponad 200 ujętych w interaktywną formę materiałów archiwalnych – fotografii, dokumentów, filmów, map oraz indywidualnych świadectw pamięci. 

Polska prezentacja wystawy odbywa się w roku okrągłej rocznicy 100-lecia Bitwy Warszawskiej, mającej doniosłe znaczenie dla przebiegu procesu ustanawiania granic, polskiej drogi do niepodległości i powstrzymania marszu Armii Czerwonej na Zachód, grożącego rozlaniem się rewolucji bolszewickiej na wiele krajów europejskich.

Wyróżnikiem wystawy jest szeroko nakreślony kontekst międzynarodowy, pozwalający na spojrzenie na wydarzenia pozornie doskonale nam znane, w szerszym ujęciu uwzględniającym głębokie przemiany o charakterze politycznym, społecznym, ekonomicznym i kulturowym zachodzące w Europie Środkowo-Wschodniej.

Źródło: Europejska Sieć Pamięć i Solidarność

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.