19.01.2018

Instytut Polski w Wiedniu zainaugurował obchody stulecia odzyskania niepodległości

Instytut Polski w Wiedniu zainaugurował obchody stulecia odzyskania niepodległości. W trakcie uroczystości instytut został uhonorowany statuetką Flame of Peace za działalność na rzecz popularyzowania polskiej kultury w Austrii oraz relacji polsko-austriackich.

"W 2018 r., z okazji obchodów stulecia odzyskania przez Polskę nieodległości, świętować będziemy w kraju, jak i zagranicą. Cieszę się, że dzisiaj, podczas tej symbolicznej uroczystości, możemy otworzyć obchody Niepodległa 2018 w Wiedniu" – powiedział dyrektor Instytutu Polskiego Rafał Sobczak.

W uroczystości udział wzięli członkowie korpusu dyplomatycznego m.in. z Węgier, Irlandii, Francji, Rumunii oraz przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych Austrii, jak również miejscowego środowiska akademickiego, instytucji austriackich i polonijnych. Podczas wydarzenia, zorganizowanego przez Instytut Polski w Wiedniu w zabytkowej sali prałackiej Schottenstift, gości powitała ambasador RP Jolanta Róża Kozłowska.

Rafał Sobczak odczytał list okolicznościowy od Marii Koc, w którym wicemarszałek Senatu podkreśliła, że rok 1918 dla Polaków jest równie ważny, jak rok 966, którego 1050. rocznicę niedawno obchodziliśmy.

"Nasza Ojczyzna powróciła na mapy Europy i świata po 123 latach zaborów. Polska, o czym państwo doskonale wiecie mieszkając poza granicami, jest tam, gdzie biją polskie serca i słychać polski język. Ojcowie naszej wolności m.in. Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski, Wincenty Witos, mimo rożnych spojrzeń na przyszły kształt odradzającej się Polski odsunęli na dalszy plan animozje i w drodze ustępstw i kompromisów wypracowali prężnie rozwijające się i nowoczesne państwo. Byłabym bardzo szczęśliwa, gdybyśmy i dziś, tak jak nasi przodkowie sprzed stu lat, potrafili zjednoczyć się w walce o dobre imię i dobrobyt naszej ojczyzny"– napisała wicemarszałek Koc.

Jan Dziedziczak, w liście skierowanym do uczestników uroczystości, zaznaczył, że spotkanie w Instytucie Polskim w Wiedniu zapoczątkowuje "wyjątkowy i ważny jubileusz dla Polski". "To właśnie sto lat temu przywódcy naszej na nowo rodzącej się ojczyzny jednoznacznie opowiedzieli się za wartościami patriotycznymi. Miłość do ojczyzny oraz poczucie wspólnoty stały się potężną siłą, które pozwoliły na odbudowanie państwa polskiego. (...) Jestem przekonany, że to właśnie poprzez osobisty przykład, każdy może stać się nauczycielem patriotyzmu dla młodego pokolenia" – ocenił wiceszef polskiej dyplomacji.

W trakcie uroczystości Instytut Polski w Wiedniu za działalność na rzecz popularyzowania polskiej kultury w Austrii oraz relacji polsko-austriackich uhonorowany został przez przedstawicieli rodziny Habsburg-Lothringen: Hertę Habsburg-Lothringen i Sandora Habsburg-Lothringen statuetką Flame of Peace.

"Świętujemy dzisiaj stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Zarówno Polska, jak i Austria, jak i nasze narody działają na rzecz rozwoju wzajemnych kontaktów oraz przyjaźni. Austria była jednym z pierwszych krajów po pierwszej wojnie światowej, który nawiązał stosunki dyplomatyczne z Polską – zaznaczył Sandor Habsburg-Lothringen.

Następnie uczestnicy uroczystości wysłuchali wykładu prof. dr hab. Bogusława Dybasia, historyka i dyrektora Stacji Naukowej PAN w Wiedniu, pt. "Polska i rok 1918". W części artystycznej wystąpiły Jolanta Ewa Sosnowska oraz Maria Ludwika Gabryś. Podczas wieczoru zabrzmiały utwory polskich kompozytorów, którzy w istotny sposób wpisali się w historię i kulturę Polski, m.in. Ignacego Paderewskiego, Fryderyka Chopina i Henryka Wieniawskiego.

Kolejne spotkanie w związku z obchodami odzyskania przez Polskę niepodległości odbędzie się 26 stycznia i będzie poświęcone prezydentowi Thomasowi Woodrow Wilsonowi. Wystąpi podczas niego prof. dr hab. Zbigniew Lewicki z Katedry Amerykanistyki UKSW w Warszawie z wykładem pt. "Od Deklaracji Woodrow Wilsona do współczesnych stosunków polsko-amerykańskich".(PAP)

autor: Marek Sławiński

masl/ aszw/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.