Śląscy adwokaci postulują amnestię z okazji 100-lecia niepodległości
Śląscy adwokaci zaapelowali o amnestię dla skazanych za drobne przestępstwa i abolicję dla ściganych za podobne występki . Ich zdaniem, byłby to dobry i odwołujący się do tradycji gest w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
Prawdziwa przemiana człowieka następuje dopiero na wolności - przekonują prawnicy w uchwale przyjętej w środę przez Okręgową Radę Adwokacką w Katowicach.
„Śląscy Adwokaci, wskazując na przypadającą w bieżącym roku setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów, przypominają, że jedną z pierwszych decyzji odrodzonego Państwa Polskiego było ogłoszenie amnestii dla sprawców drobnych przestępstw” - zauważyli członkowie ORA.
Jak podkreślili, tradycją II Rzeczypospolitej było puszczanie w niepamięć i wybaczanie przewin dla uczczenia ważnych dla narodu i kraju wydarzeń, jakim było zarówno odzyskanie niepodległości i jak uchwalenie konstytucji.
„Warto podkreślić, że prawdziwa przemiana człowieka, polegająca na odwróceniu się od popełnionego zła, za które sprawca został ukarany – następuje dopiero na wolności” - napisali w uchwale adwokaci. Wyrazili przekonanie, że obchodzone właśnie stulecie odzyskania niepodległości powinno otworzyć szansę nowej, wolnej przyszłości także tym, którzy „mimo popełnionych błędów powinni czynnie uczestniczyć w życiu swoich rodzin, społeczeństwa i swojego kraju”.
Dziekan ORA mec. Roman Kusz powiedział PAP, że intencją autorów uchwały jest próba rozpoczęcia dyskusji na temat amnestii, a więc darowania lub złagodzenia orzeczonych już kar, ale też abolicji, czyli odstąpienia od ścigania sprawców niektórych czynów, przeciwko którym toczą się postępowania karne.
"Ostatnia amnestia miała miejsce w naszym kraju wiele lat temu, trudno więc mówić, że ten instrument jest nadużywany. Kiedy go stosować, jeśli nie teraz? Chodzi o to, by rozpocząć dyskusję, tak, by było to akceptowalne społecznie. Czysta karta karna jest przecież wielką wartością" - przekonywał adwokat.
Mec. Kusz zauważył, że byłyby możliwe różne formy darowania win - uzależnione od rodzajów popełnionych przestępstw lub orzeczonych kar. "To oczywiście kwestia do dyskusji" - zaznaczył.
W połowie maja „Gazeta Wyborcza” napisała, że prezydent Andrzej Duda rozważa amnestię z okazji stulecia niepodległości dla skazanych za mniejsze przestępstwa np. sprawców wykroczeń, a także tych z wyrokami od dwóch do trzech lat, np. nie płacących alimentów. Kancelaria Prezydenta miała zlecić przygotowanie założeń takiego projektu jednej z kancelarii prawnych. Pytany o to rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński powiedział, że w Kancelarii Prezydenta nie toczą się żadne prace, dotyczące ewentualnej amnestii na 11 listopada dla osób z niższymi wyrokami.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ par/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.