Ogłoszono program 61. Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”
55 wydarzeń głównych i towarzyszących zaplanowanych jest w ramach tegorocznej, 61. już edycji Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Główny temat festiwalu: „Res publica” nawiązuje do 100-lecia polskiej niepodległości. Festiwal odbędzie się między 21 a 29 września br.
Na program 61. "Warszawskiej Jesieni" składać się będzie m.in. 21 koncertów, 10 spotkań i warsztatów, 4 instalacje, 4 wernisaże i finisaże, 3 projekcje filmowe, 13 imprez towarzyszących. Odbędzie się też 48 prapremier światowych, 17 premier polskich i 18 zamówień kompozytorskich – poinformowali PAP organizatorzy Festiwalu.
"Warszawska Jesień" od ponad pół wieku jest jednym z największych i najważniejszych festiwali muzyki współczesnej w Europie. W tej edycji weźmie udział około 1200 artystów z różnych obszarów sztuki. Muzyka współczesna w znacznej mierze korzysta z multimediów i rzadko już dzisiaj nie łączy się z innymi dziedzinami sztuk.
Festiwal "Warszawskia Jesień" rozpocznie się słowami Ignacego Jana Paderewskiego i Józefa Piłsudskiego, w ramach kompozycji tekstowo-dźwiękowej Rafała Augustyna i Cezarego Duchnowskiego. W finale zaś publiczność usłyszy De Staat (Republika) Louisa Andriessena – legendarny traktat o państwie i władzy z tekstami z platońskiego "Państwa".
Szczególne miejsce w programie festiwalu zajmie sztuka obywatelska Andrzeja Bieżana, zmarłego przedwcześnie polskiego twórcy. Festiwal przypomni tego przedstawiciela muzycznej alternatywy i politycznej kontestacji lat 70. i 80. XX wieku w postaci instalacji "Fortepian dla każdego" oraz happeningu muzyczno-teatralnego "Barykada".
W Muzeum Warszawy otwarta zostanie przestrzeń audio-wizualna "Kucie kos" - instalacja z utworami elektroakustycznymi, odnoszącymi się do obrazu Wojciecha Fangora z 1954 roku. Szczególną uwagę festiwal poświęci czworgu innym współczesnym twórcom: Bernhardowi Langowi, Stefanowi Prinsowi, Trondowi Reindholdtsenowi i Agacie Zubel.
Jak podkreślają organizatorzy - tegoroczną edycję "Warszawskiej Jesieni" współkształtować będą 44 artystki w rolach kompozytorek, solistek, wykonawczyń, reżyserek oraz dyrygentek. "Przyszłość festiwalu w znacznym stopniu leży w rękach kobiet analogicznie do obszaru działalności społecznej i obywatelskiej, na które w naszej części Europy w coraz większym stopniu wpływ mają kobiety" – napisano w zapowiedzi Festiwalu.
Tegoroczna edycja festiwalu zaoferuje słuchaczom cztery dzieła sceniczne: polską premierę opery Agaty Zubel "Bildebeschreibung", "Herr Thaddaeus" – multimedialny spektakl na elektronikę i orkiestrę symfoniczną Pawła Mykietyna, "The Artist’s Way" – kompozycję multimedialną Piotra Peszata, a także "Audycję V" Andrzeja Krzanowskiego.
Jednym z ciekawszych wydarzeń z pogranicza sztuk performatywnych i muzyki będą również – jak zaznaczają organizatorzy - teatr muzyczny Tronda Reinholdtsena – Episode 6 oraz prawykonanie Reichnitz.Opera (Anioł Zagłady) Wojtka Blecharza.
Wśród wykonawców 61. edycji "Warszawskiej Jesieni" są między innymi: Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod kierunkiem Etienne’a Siebensa, Orkiestra Filharmonii Beethovenowskiej poprowadzona przez Wiktora Kociubana, Klangforum Wien pod dyrekcją Titusa Engela, orkiestra EWCM i Rüdiger Bohn, Black Page Orchestra, Orkiestra Muzyki Nowej i Szymon Bywalec, Ensemble Recherche, Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble.
Festiwalowi towarzyszyć będą Mała Warszawska Jesień i Warszawska Jesień Klubowo.
Jedną z nowych inicjatyw jest zaplanowane na ostatni dzień głównego nurtu festiwalu spotkanie dyrektora festiwalu Jerzego Kornowicza i członków Komisji Programowej z publicznością festiwalu. Każdy będzie mógł przyjść, zadać pytanie, wyrazić opinię, porozmawiać, skomentować festiwal, dać uwagi do repertuaru i do tego, co się wydarzyło. Spotkanie będzie miało miejsce w ostatnim dniu festiwalu i jest integralną częścią jego programu.
Więcej informacji można znaleźć na stronie Festiwalu: www.warszawska-jesien.art.pl. (PAP)
abe/ pś/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.