Polski jazz w Azji na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości
Od występu grupy Rafała Sarneckiego w Chongqingu rozpoczęła się w sobotę tegoroczna edycja programu Jazz Po Polsku w Azji. Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Chinach i Korei Płd. wystąpi sześć polskich kapel jazzowych młodego pokolenia.
Rafał Sarnecki Quintet zagrał w sobotę po południu dla około 250 widzów w centrum sztuki Jiefangbei Guotai w Chongqingu na zachodzie Chin – poinformował PAP twórca i opiekun projektu Jakub Krzeszowski. W ciągu następnych dwóch tygodni grupa wystąpi w Chengdu, Xi’anie, Zhenzhou, Jinchengu, Taizhou i Pekinie, a 30 września zakończy chińską trasę koncertem w Harbinie – mieście, w którym dawniej zamieszkiwała liczna polska społeczność.
„Jazz był w Chinach zakazany przez około 30 lat, a w małych miastach ludzie nie mają pojęcia, jak na tę muzykę reagować. Ale w większych miastach, takich jak Pekin czy Szanghaj, jest olbrzymia liczba słuchaczy jazzu” - powiedział lider zespołu Sarnecki.
„W Nowym Jorku jest tyle muzyki, że ciężko zrobić na ludziach wrażenie, więc przyjazd w miejsce takie jak Chiny sprawia, że czujesz, że ktoś rzeczywiście potrzebuje tego, co robisz” - dodał muzyk.
Tegoroczna edycja Jazz Po Polsku nawiązuje do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji chińska publiczność będzie miała okazję wysłuchać sześciu polskich zespołów jazzowych, które zaprezentują zarówno program autorski, jak i inspirowany twórczością naszych najsławniejszych artystów gatunku, w tym Krzysztofa Komedy, Bronisława Kapera, Henryka Warsa i Zbigniewa Namysłowskiego - zaznaczył Krzeszowski.
Zespół High Definition Quartet, który zagra w Pekinie i Changchunie, wykona natomiast program specjalny pt. „Dziady”, dedykowany dramatom Adama Mickiewicza. Według informacji prasowej na temat programu muzycy podejmują w nim „próbę muzycznej interpretacji starosłowiańskiego obrzędu obcowania z duszami zmarłych”.
Oprócz tego chińskiej publiczności zaprezentuje się zespół Tomasz Chyła Quintet, promujący najnowszy album „Circlesongs”, wrocławski kolektyw Electro-Acoustic Beat Sessions (EABS) z programem inspirowanym muzyką filmową Krzysztofa Komedy oraz kwintet Moniki Borzym, który w towarzystwie Fusion Strings Quartet zagra utwory z tekstami poetki powstania warszawskiego Anny Świrszczyńskiej.
W Korei Płd. i w Chinach wystąpi Paweł Kaczmarczyk Quartet z programem „Vars & Kaper: DeconstructiON" poświęconym Bronisławowi Kaperowi i Henrykowi Warsowi - polskim kompozytorom, których utwory wykorzystano w ponad 200 amerykańskich filmach. „Fani Milesa Davisa i Johna Coltrane’a mogą być zaskoczeni, że słynne jazzowe standardy +On Green Dolphin Street+ i +Invitation+ napisał właśnie Bronisław Kaper” - opisuje najnowszy program Paweł Kaczmarczyk, cytowany w informacji prasowej.
Projekt Jazz Po Polsku, który promuje polską muzykę improwizowaną poza granicami kraju, po raz pierwszy zawitał do Azji w 2014 roku. Z roku na rok zespołów przybywało, a ich trasy wydłużały się. Do tej pory w ramach projektu polscy artyści wzięli udział w ponad 200 wydarzeniach w siedmiu krajach Azji.
Koncerty organizowane są przez Fundację Plateaux w ramach projektu Jazz Po Polsku „Live in China 2018”. Projekt sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na 2017-2021, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”. Występy organizowane są we współpracy z Chińskim Stowarzyszeniem Muzyków Jazzowych (CJA) i wspierane przez Instytut Polski - Wydział Kultury Ambasady RP w Pekinie oraz polskie placówki dyplomatyczne w Chinach.
Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)
anb/ klm/ kar/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.