28.10.2018 aktualizacja 29.10.2018

Te Deum w Archikatedrze Warszawskiej

Te Deum w Archikatedrze Warszawskiej Te Deum w Archikatedrze Warszawskiej

Jubileuszowe Te Deum zostanie wykonane w Archikatedrze Warszawskiej z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 35-lecia Chóru Archikatedry Warszawskiej. Koncert odbędzie się w niedzielę 28 października.

Podczas koncertu, który objął patronatem Kardynał Kazimierz Nycz – Metropolita Warszawski, zostanie wykonane Dettingen Te Deum Georga Friedricha Haendla – na głosy solowe, chór i orkiestrę.

Wystąpią: Chór Archikatedry Warszawskiej z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej oraz soliści Katarzyna Pawłowska – mezzosopran, Rafał Grozdew – tenor i Krzysztof Matuszak – baryton. Dyryguje Dariusz Zimnicki.

Georg Friedrich Haendel komponował zarówno muzykę sakralną, jak i świecką - na specjalne zamówienia, m.in. królewskie, związane najczęściej z ważnymi wydarzeniami dworskimi.

Uroczyste Dettingen Te Deum skomponował Haendel w roku 1743 dla uczczenia zwycięstwa angielskiej armii nad wojskami francuskimi w bitwie pod Dettingen. Jest to jedno z pięciu jego opracowań hymnu „Te Deum” w formie oratoryjnej – i ostatnie.

”Dziś już dzieła tego gatunku jakby oderwały się od swojej historii, geneza ich powstania, to komu i z jakiego powodu były dedykowane jest mniej znaczące. Natomiast ważne jest, że te arcydzieła wciąż cieszą się uznaniem słuchaczy i wykonywane są z powodzeniem w wersji koncertowej, zwłaszcza przy różnych uroczystych okazjach” – powiedziała PAP Małgorzata Barucka, reprezentująca Chór Archikatedry Warszawskiej.

„Uroczysty koncert wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i jest nawiązaniem do historycznych wydarzeń, jakie miały miejsce w katedrze św. Jana na Starym Mieście, tradycyjnie uwieńczanych uroczystą mszą świętą i dziękczynnym Te Deum, takich jak: sejmy elekcyjne od XVI do XVIII w., zaprzysiężenie Konstytucji 3 Maja w 1791 r., proklamowanie w listopadzie 1918 r. odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli” – zaznaczono w programie koncertu.

"W tym świętojańskim sanktuarium stolicy, które przed dwoma wiekami słyszało Te Deum naszych przodków w dniu uchwalenia Konstytucji 3 Maja, stajemy dzisiaj... Niech ta sama prawda i mądrość, jaka wyraziła się w majowej Konstytucji, ukształtuje dalszą przyszłość Rzeczypospolitej w duchu sprawiedliwości i miłości społecznej..." – powiedział do zgromadzonych w katedrze wiernych Ojciec Święty Jan Paweł II 8 czerwca 1991 roku.

Chór Archikatedry Warszawskiej powstał w 1983 roku z inicjatywy Prymasa Polski ks. kardynała Józefa Glempa. Założycielem i długoletnim dyrygentem (1983-2004) był ks. prof. dr hab. Andrzej Filaber. Od 2004 r. funkcję dyrygenta pełni dr hab. Dariusz Zimnicki, absolwent Konserwatorium Wileńskiego oraz Akademii Muzycznej w Warszawie w specjalności dyrygentura chóralna. Obecnie pracuje w macierzystej uczelni na stanowisku adiunkta w Katedrze Dyrygentury Chóralnej.

Zespół działa przy Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie, czynnie uczestnicząc w niedzielnych i innych świątecznych liturgiach oraz ważnych uroczystościach o charakterze religijno-państwowym. Obok aktywnego udziału w życiu liturgicznym Bazyliki i Archidiecezji chór prowadzi ożywioną działalność koncertową.

Jest laureatem wielu konkursów m.in. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej (2018), Ogólnopolskiego Konkursu Ars Liturgica w Gnieźnie, Festiwalu Cantio Lodziensis w Łodzi i wielu innych. W październiku 2017 roku, jako jedyny chór z Europy został zaproszony do udziału w I Quingdao Internacional Chorus Conference w Chinach.

W swojej działalności Chór promuje przede wszystkim polską muzykę religijną, ale wykonuje także utwory wielu innych twórców europejskich. W repertuarze posiada kompozycje wszystkich epok, często sięga po utwory zapomniane bądź rzadko wykonywane. (PAP)

autorka: Anna Bernat

abe/ mbud

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.