08.11.2018

Wystawa w kijowskim metrze z okazji stulecia niepodległości Polski

Wystawa „100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” w kijowskim metrze. Źródło: Instytut Polski w Kijowie Wystawa „100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” w kijowskim metrze. Źródło: Instytut Polski w Kijowie

Na stacji metra Złote Wrota w centrum Kijowa do 30 listopada można obejrzeć wystawę fotografii "100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości", która opowiada o odbudowie i rozwoju państwa polskiego.

Wystawa jest linearnym zbiorem czarno-białych fotografii pochodzących z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Zdjęcia umieszczone wzdłuż ścian metra to zamknięte w kadrze epizody z historii II Rzeczypospolitej.

Widnieją tam zarówno sceny z życia kulturalnego – spotkanie grupy poetyckiej Skamander, ekipa podczas nagrywania filmu - jak i przedstawiające rozwój gospodarczy po odzyskaniu niepodległości - budowę nowoczesnego portu nad Bałtykiem, największe w tym czasie w Europie Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach czy kultowy motocykl Sokół 600.

„Chcemy, aby wychodzenie w przestrzeń publiczną miasta stało się stałym komponentem naszej działalności” - mówi PAP Bartosz Musiałowicz, dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie, który zorganizował wystawę.

Musiałowicz zwraca też uwagę, że stacja Złote Wrota jest jedną z najważniejszych w stolicy Ukrainy, a dziennie z ruchomych schodów, wzdłuż których ustawiona jest ekspozycja, korzysta ponad 20 tys. osób – zarówno kijowian, jak i zagranicznych turystów.

„Odbiór wystawy jest bardzo pozytywny. Przechodnie komentują, oglądają, robią zdjęcia, które wrzucają później na portale społecznościowe” - dodaje.

„Naszą rodzinę interesuje wszystko, co dotyczy Polski, ponieważ mamy polskie korzenie. Chcę, by w przyszłym roku moja córka pojechała na studia do Krakowa” - mówi 47-letnia Oksana, mieszkanka Kijowa. Kobieta dodaje, że od razu sfotografowała się na tle wystawy i wysłała zdjęcie do dzieci.

„To bardzo miłe, że podczas zwykłej podróży metrem można poznać trochę dziejów innego kraju. Dzięki wystawie chyba pierwszy raz po przejeździe ruchomymi schodami nie miałam poczucia zmarnowanego czasu. Tu, gdzie zazwyczaj umieszcza się reklamy, znalazło się miejsce dla kawałka historii" - stwierdza w rozmowie z PAP.

Z Kijowa Monika Andruszewska (PAP)

mand/ mobr/ mc/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.