11.11.2018

Portugalia: podczas mszy przypominano o polskim Święcie Niepodległości

Na wielu mszach świętych w Portugalii przypominano w niedzielę o rocznicy zakończenia I wojny światowej i stuleciu odzyskania przez Polskę niepodległości. W niektórych parafiach w Lizbonie rozprowadzano broszurę o najnowszej historii Polski oraz św. Janie Pawle II.

Jednym z miejsc dystrybucji czterostronicowej, kolorowej broszury zatytułowanej "Karol Wojtyła. Wielki Papież. Wielki Święty" była w niedzielę parafia w lizbońskiej dzielnicy Telheiras. W tym roku rozpoczęto w niej przygotowania do budowy pierwszego w stołecznej aglomeracji kościoła i centrum socjalnego pod wezwaniem św. Jana Pawła II.

Pismo zawierające na okładce polską flagę i godło zostało wydane z okazji 40. rocznicy wyboru kardynała Wojtyły na tron papieski, a powstało w ramach współpracy kilku portugalskich parafii.

Jak powiedział PAP autor publikacji ks. Joao Vergamota, Jan Paweł II wciąż pozostaje najbardziej rozpoznawalnym w Portugalii Polakiem. "Nadal szerzy się jego kult, do czego m.in. przyczyniają się licznie organizowane przez portugalskie parafie pielgrzymki do Polski. Sam przygotowałem w tym roku jeden z takich wyjazdów" - powiedział ks. Vergamota.

Największe na terenie Portugalii niedzielne uroczystości nawiązujące do stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę odbyły się wieczorem w podlizbońskim Odivelas. W uroczystej mszy świętej wzięli udział Polacy mieszkający w aglomeracji stołecznej, zaprzyjaźnieni z polską wspólnotą Portugalczycy, a także członkowie polonijnego stowarzyszenia ASC Polonia.

W czasie uroczystości w kościele, w którym polscy księża pallotyni pracują od blisko 30 lat, wystąpił również kwartet smyczkowy Polonicum. Zespół wykonał kilka polskich utworów.

Należąca do ASC Polonia Magdalena Krajewska Manecas, która pomimo deszczowej aury dotarła na mszę do Odivelas, przyznała, że rocznica odzyskania niepodległości jest dla niej ważną datą w kalendarzu. "Wzięłam udział wraz z całą rodziną w tych uroczystościach, ponieważ jest dla mnie istotne poczucie tożsamości i duma z faktu bycia Polką. Chcę, aby ta świadomość towarzyszyła też mojej rodzinie tu, w Portugalii" - powiedziała PAP Krajewska Manecas.

Największym w Portugalii wydarzeniem organizowanym w związku ze stuleciem polskiej niepodległości będzie zaplanowany na 18 listopada w stolicy uroczysty koncert w wykonaniu lizbońskiej orkiestry symfonicznej Metropolitana, Chóru Polskiego Radia oraz polskich solistów. Podczas wydarzenia współorganizowanym przez ambasadę RP w Lizbonie muzycy zagrają pod batutą kompozytora i dyrygenta Sebastiana Perłowskiego.

W programie koncertu, który odbędzie się w największej sali koncertowej Portugalii Centro Cultural de Belem, jest koncert fortepianowy Fryderyka Chopina e-moll op. 11 oraz msza F-dur księcia Józefa Michała Poniatowskiego.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ ulb/ kar/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.