Teatr Śląski ogłasza konkurs na sztukę o Powstaniach Śląskich
Otwarty konkurs na sztukę inspirowaną Powstaniami Śląskimi ogłosił w czwartek Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Zwycięzca może liczyć na 10 tys. zł i prezentację swojego dzieła na katowickiej scenie w 2021 r.
W tym miesiącu w Katowicach zainaugurowano obchody 100-lecia Powstań Śląskich. Honorowy patronat objął nad nimi prezydent RP Andrzej Duda.
"To niekoniecznie musi być rzecz historyczna, biograficzna. Chcemy, by autorzy spróbowali przyjrzeć się temu, jakie znaczenie powstania mają dzisiaj, co z nich zostało" – powiedział podczas konferencji prasowej w Katowicach dramaturg Teatru Śląskiego Artur Pałyga, który zasiądzie w jury konkursu.
"Nie przypominam sobie żadnego tekstu, który by opowiadał o Powstaniach Śląskich, oprócz fragmentów w filmach i książkach. Nie ma takiego spektaklu, który by w interesujący i nieoczywisty sposób opowiadał o tych ludziach, którzy stanęli naprzeciwko siebie, mówiących często tym samym językiem, którzy z jednej strony postanowili zostać tam, gdzie są, czyli w Niemczech i drugich, którzy postanowili przyłączyć się do państwa, którego nie było 120 lat na mapie i nagle ono powstaje" – powiedział dyrektor teatru Robert Talarczyk.
"To też opowieść o pewnym marzeniu. Abstrahując od spraw politycznych i ideologii, która za tym stoi, to jest w tym coś magicznego, że pragmatyczni Ślązacy nagle postanawiają zrobić coś w pewien sposób absurdalnego, bo nie wiadomo, jak długo to nowe państwo będzie istnieć. To fajna pożywka dla dramatopisarzy" - dodał.
Prace można nadsyłać do 15 września, rozstrzygnięcie konkursu jest planowane na grudzień.
Sejm RP ustanowił rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich. Jak czytamy w uchwale sejmowej: "Powstania Śląskie są niezwykle ważnymi wydarzeniami historii Śląska i historii Polski. Trzy Powstania Śląskie z lat 1919, 1920, 1921 niosą przesłanie dla przyszłych pokoleń. Powstańcza walka o powrót do Polski piastowskiego Górnego Śląska cechowała się wyjątkową konsekwencją i skutecznością. Mimo trwającego kilka wieków oddzielenia regionu od reszty ziem ojczystych i stosowania przez niemiecką administrację polityki germanizacyjnej polskość przetrwała. Powstania Śląskie stanowią jedną z najpiękniejszych kart w dziejach narodu polskiego, są końcowym akordem procesu jednoczenia ziem polskich w okresie porozbiorowym". (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ aszw/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.