Premiera znaczka z Lesznem w 100-lecie powrotu miasta do macierzy
W piątek do obiegu trafił znaczek filatelistycznej serii "Miasta polskie" którego tematem jest Leszno (Wielkopolskie). 17 stycznia miasto świętuje 100. rocznicę powrotu do granic Rzeczypospolitej.
Poczta Polska wyemitowała znaczek w nakładzie 30 mln sztuk. Autorem projektu jest Andrzej Gosik. Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 roku, jednak Leszno powróciło do Polski dopiero na mocy traktatu wersalskiego 17 stycznia 1920 roku.
"Poczta Polska w ramach emisji filatelistycznych honoruje najważniejszych polskich bohaterów i największe wydarzenia naszej historii, ale również upamiętnia polskie miasta i miejsca. Na wydawanym właśnie znaczku obiegowym, w cyklu prezentującym polskie miasta przedstawiono fragment pomnika Wdzięczności Powstańcom Wielkopolskim na tle ratusza w Lesznie" – poinformowała rzeczniczka Poczty Polskiej Justyna Siwek.
Oprócz znaczka wydana została też koperta FDC (pierwszego dnia obiegu), na której została przedstawiona panorama Leszna. Do tej pory w ramach serii obiegowej "Miasta polskie" Poczta Polska zaprezentowała m.in. Gniezno, Kraków, Warszawę, Kalisz, Płock, Toruń, Poznań, Przemyśl, Szczecin i Białystok.
Lucyna Gbiorczyk z leszczyńskiego magistratu poinformowała, że Leszno, staraniami miejskich filatelistów, było też w ostatnim czasie głównym tematem znaczka pocztowego wydanego w 2015 roku z okazji 95. rocznicy odzyskania niepodległości przez miasto oraz, dwa lata później, z okazji 470-lecia nadania praw miejskich. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ dki/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.