22.05.2020

Premier upamiętnił 99. rocznicę bitwy o Górę św. Anny

Premier Mateusz Morawiecki (P) i wojewoda opolski Adrian Czubak (L) podczas wypowiedzi dla mediów przed Pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny. 22.05.2020. Fot. PAP/K. Świderski Premier Mateusz Morawiecki (P) i wojewoda opolski Adrian Czubak (L) podczas wypowiedzi dla mediów przed Pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny. 22.05.2020. Fot. PAP/K. Świderski

Premier Mateusz Morawiecki uczcił pamięć powstańców śląskich. W piątek przed Pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze św. Anny złożył kwiaty. To tutaj, 99 lat temu, wybuchł wulkan polskości – powiedział szef rządu.

Premier mówił o trudnych wyborach towarzyszących wówczas mieszkańcom Górnego Śląska.

"Zdrowy rozsądek podpowiadał: zostańcie przy Niemcach, ale logika serca była inna. I dlatego każdy z powstańców, który wtedy chwycił za broń, każda z rodzin, która miała wtedy w sercu Polskę, należy do panteonu naszych bohaterów, ojców założycieli naszej niepodległości. Granice II Rzeczypospolitej, jak dobrze wiemy, nie były kreślone ołówkiem na mapie, tylko wytyczone były krwią bohaterów, którzy jak powstańcy śląscy chwycili wtedy za broń, walczyli o polskość Śląska" - powiedział Morawiecki.

Przypomniał, że w okolicach Góry św. Anny, która jest wygasłym wulkanem, 99 lat temu doszło do bitwy, określanej mianem największego starcia trzeciego powstania.

"Ta bitwa została wtedy nierozstrzygnięta, ale ona rozstrzygnęła o polskości Śląska. O tym, że nie ma silnej i wolnej Rzeczypospolitej bez Śląska, bez śląskich serc, które wtedy tak pięknie opowiedziały się za Polską. Miliony lat temu był tu wulkan, a 99 lat temu wybuchł, można rzec, wulkan polskości. To w jakich trudnych warunkach i zewnętrznych okolicznościach wówczas nasi śląscy bohaterowie walczyli niech będzie dla nas drogowskazem" - powiedział premier.

Odnosząc się do pandemii, której największe nasilenie obecne jest na Górnym Śląsku, Morawiecki podkreślał wolę całego kraju niesienia pomocy mieszkańcom tego regionu.

"Dzisiaj w czasach pandemii Śląsk potrzebuje wsparcia i Śląsk otrzymuje to wsparcie od służb sanitarnych z całej Polski. Jestem przekonany, że w ciągu najbliższych kilku dni będą tej pomocy wyraźne rezultaty" - powiedział premier.

Morawiecki zapewnił, że władze państwowe chcą utrzymać wyjątkowy charakter historyczny, krajobrazowy i przyrodniczy Góry św. Anny, choć jak zauważył, na pomniku widoczne są symbole mające swoje źródło w komunistycznej historii Polski, dlatego też stwierdził, że istnieje potrzeba nadania temu miejscu znaczenia odpowiadającego pojęciu wolności i prawdy historycznej w dzisiejszym tego słowa znaczeniu.

Bitwa o Górę św. Anny miała miejsce od 21 do 26 maja 1921 roku. Na pozycje powstańców, którzy zajęli wniesienie w pierwszych dniach maja, uderzyły m.in. jednostki batalionu Freikoprsu "Oberland" z Bawarii. Ostatecznie powtańcy wycofali się z Góry św. Anny, jednak dzięki powstaniu Polska uzyskała tereny przemysłowe Górnego Śląska. Góra św. Anny została po niemieckiej stronie granicy, a na terenie dawnych kamieniołomów Niemcy wybudowali mauzoleum ze szczątkami Niemców uczestniczących w walkach z powstańcami. Po wojnie niemiecki obiekt został wysadzony w powietrze, a na jego miejscu wybudowano Pomnik Czynu Powstańczego autorstwa Xsawerego Dunikowskiego. Bitwa o Górę św. Anny zotała w 1990 roku upamiętniona tablicą na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ mok/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.