12.08.2020

Religijne uroczystości w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Cmentarz Bohaterów 1920 roku w Ossowie. Fot. PAP/L. Szymański Cmentarz Bohaterów 1920 roku w Ossowie. Fot. PAP/L. Szymański

Kościelne obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. odbędą się w dniach 13 -17 sierpnia. Mszy św. na Cmentarzu Bohaterów 1920 r. w Ossowie 15 sierpnia będzie przewodniczył przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, a na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 r. w Radzyminie prymas Polski abp Wojciech Polak.

W katedrze polowej Wojska Polskiego liturgii o godz. 9.30 z udziałem władz państwowych będzie przewodniczył ordynariusz polowy Wojska Polskiego bp Józef Guzdek.

W wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 14 sierpnia o godz. 19. odbędzie się msza św. w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej - patronki Warszawy i Strażniczki Polski. W czasie liturgii zostanie poświęcona i wręczona Maryi buława hetmańska. Liturgię poprzedzi o godz. 18 procesja z figurą Matki Bożej wzdłuż murów Starego Miasta.

Uroczystości centralne 15 sierpnia odbędą się w Warszawie, Ossowie i Radzyminie. Mszy św. z udziałem władz państwowych, m.in. prezydenta RP Andrzeja Dudy w stołecznej katedrze polowej Wojska Polskiego o godz. 9.30 będzie przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

W Ossowie liturgii o godz. 9.30 będzie przewodniczył i homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. W czasie uroczystości ukoronuje on obraz Matki Bożej w miejscowej kaplicy.

W Radzyminie o godz. 17 mszy św. na cmentarzu, gdzie pochowani są oficerowie i żołnierze polegli w Bitwie Warszawskiej, będzie przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak. Po liturgii odbędzie się Apel Poległych i złożenie wieńców.

13 sierpnia mszy św. o godz. 18. w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na warszawskim Kamionku – świątyni będącej wotum za Cud nad Wisłą będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Z kolei w katedrze warszawsko-praskiej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika o godz. 18. odbędzie się msza św. w intencji obrońców ojczyzny z roku 1920, a po niej Apel Poległych i gra terenowa dla dzieci i młodzieży.

W setną rocznicę bohaterskiej śmierci ks. Ignacego Skorupki 14 sierpnia obchody odbędą się w Ossowie. O godz. 6. zaplanowana jest msza św. przy krzyżu upamiętniającym śmierć kapelana. Z kolei o godz. 19.30 odbędzie się odsłonięcie popiersia prezesa NBP śp. Sławomira Skrzypka na Polanie Dębów Pamięci przy Cmentarzu Bohaterów 1920 roku. Po tym będzie Apel Poległych.

14 sierpnia, msza św. polowa o godz. 17. zostanie odprawiona przy pomniku w Wólce Radzymińskiej (gmina Nieporęt), w miejscu bitwy i ukazania się Matki Bożej. Mszy św. będzie przewodniczył i kazanie wygłosi bp Marek Solarczyk.

W Warszawie 14 sierpnia po liturgii o godz. 18. w katedrze warszawsko-praskiej nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem ks. Ignacego Skorupki.

W niedzielę, 16 sierpnia w parafii Św. Jana Pawła II w Radzyminie, podczas mszy św. o godz. 12. nastąpi odsłonięcie i poświęcenie figury Matki Bożej Łaskawej, Patronki Warszawy i Strażniczki Polski. Po Eucharystii odbędzie się piknik wojskowy.

17 sierpnia uroczystości odbędą się w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim. Mszy św. o godz. 18. będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a kazanie wygłosi bp Marek Solarczyk. "W tym miejscu zatrzymał się sto lat temu gen. Józef Haller, by podziękować Bogu za otrzymane łaski i za zwycięstwo. Uczynił to przed obrazem Matki Bożej Anielskiej, która od tej chwili zaczęła być nazywana Matką Bożą Hallerowską. Obraz ukoronowano w 2000 roku" - przypomniał w liście do wiernych bp Romuald Kamiński.(PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.