01.01.2021

Wydano przewodnik po miejscach spoczynku Wielkopolan poległych w latach 1918–1921

Powstańcy wielkopolscy w okopach, styczeń 1919 r. Źródło: Wikipedia Commons Powstańcy wielkopolscy w okopach, styczeń 1919 r. Źródło: Wikipedia Commons

Wielkopolski Urząd Wojewódzki wydał album „Za Boga i Ojczyznę. Przewodnik po miejscach spoczynku Wielkopolan poległych w latach 1918–1921". Oprócz opisu grobów w publikacji zawarto listę 2,6 tys. poległych w walkach o niepodległość mieszkańców regionu.

Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego poinformował PAP, że album powstał w związku z realizacją ustawowych zadań wojewody wielkopolskiego dotyczących prowadzenia ewidencji miejsc pochówku osób poległych w walkach o niepodległość Polski.

„Ideą projektu jest popularyzacja wiedzy o wybranych obiektach grobownictwa wojennego z lat 1918-1921. W albumie zaprezentowane zostały groby Wielkopolan, którzy oddali swoje życie w ofierze za niepodległość Polski między 1918 a 1921 rokiem” – podał Stube.

CZYTAJ TAKŻE

Przewodnik został podzielony na trzy części. „W pierwszej zamieszczono opisy grobów z ponad 40 miejscowości położonych w granicach województwa wielkopolskiego. W drugiej przybliżono informacje o kilkudziesięciu obiektach spoza Wielkopolski. Całość uzupełnia elektroniczna baza, w formie imiennej listy strat, obejmująca nieco ponad 2,6 tys. nazwisk żołnierzy, których zgony odnotowano w księgach metrykalnych wielkopolskich urzędów stanu cywilnego” – opisał Stube.

Publikacja w wersji papierowej liczy 360 stron, a razem z cyfrowym aneksem ponad 620 stron. W albumie wykorzystano informacje przekazane przez instytucje kultury i archiwa państwowe. Wśród nich znalazły się m.in.: Archiwum Państwowe w Poznaniu, Wojskowe Biuro Historyczne w Warszawie, muzea regionalne w Jarocinie, Krotoszynie, Rawiczu, Słupcy i Śremie, a także Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu.

Album został wydany w ramach projektu własnego wojewody wielkopolskiego sfinansowanego z Programu Wieloletniego „Niepodległa”.

CZYTAJ TAKŻE

Program Wieloletni „Niepodległa” na lata 2017-22 powstał w celu uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości oraz procesu odbudowy polskiej państwowości, W jego ramach w całym kraju realizowane są projekty kulturalne, artystyczne, edukacyjne i wydawnicze.(PAP)

Autor: Szymon Kiepel

szk/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.