16.05.2021

Konferencja poświęcona I. J. Paderewskiemu na Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie w Londynie

Ignacy Jan Paderewski. Źródło: CBN Polona Ignacy Jan Paderewski. Źródło: CBN Polona

Postać Ignacego Jana Paderewskiego była tematem międzynarodowej konferencji naukowej, która odbyła się w sobotę – w formie zdalnej – na działającym w Londynie Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie (PUNO).

Choć konferencja była zatytułowana "Ignacy Jan Paderewski: artysta, demokrata, polityk", organizatorzy i paneliści nie koncentrowali się wyłącznie na osobie głównego bohatera, lecz umieścili go w szerokim kontekście historyczno-politycznym, sięgając głęboko do czasów rozbiorów, przedstawiając międzynarodowe konteksty zabiegów o odzyskanie przez Polskę niepodległości czy prezentując osoby, które miały znaczenie dla ówczesnych wydarzeń.

Ta postać ma niezwykłą moc łączącą, nie tylko Polaków, ale także wszystkich wolnych obywateli - mówił otwierając konferencję ambasador RP w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki.

"Ta postać ma niezwykłą moc łączącą, nie tylko Polaków, ale także wszystkich wolnych obywateli. Ignacy Jan Paderewski był znakomitym muzykiem, osobą niezwykle popularną, być może najpopularniejszą nawet, jeśli chodzi o zasięg oddziaływania muzycznego w swojej epoce. Był także dyplomatą, politykiem, stał się premierem odrodzonego rządu, odrodzonej Rzeczpospolitej, ale przede wszystkim - był najlepszym przykładem Polaka-obywatela. Obywatela, który rozwijając się zawodowo, cały czas myśli w kategoriach dobra Rzeczpospolitej, cały czas myśli w kategoriach dobra wspólnego i to jego poświęcenie jest inspiracją dla nas wszystkich dzisiaj" - mówił otwierając konferencję ambasador RP w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki.

W ramach czterech bloków tematycznych - zatytułowanych: "Działanie niepodległościowe i koncepcje ustrojowe od czasów rozbiorów aż do odzyskania niepodległości", "Sylwetka Ignacego Jana Paderewskiego", "Dwudziestolecie międzywojenne od czasu uchwalenia Konstytucji Marcowej 1921-1939" oraz "Ignacy Jan Paderewski – działalność artystyczna i dyplomatyczna" - wygłoszonych zostało 17 wykładów, w tym część po angielsku. Ich zwieńczeniem był koncert fortepianowy Anny Marii Stańczyk.

Wydarzenie zorganizowano w ramach Dni Polskiego Dziedzictwa w Wielkiej Brytanii, których celem jest promowanie polskiej kultury, tradycji i wkładu Polaków tam mieszkających w życie tego kraju.

Konferencja została zorganizowana w ramach Dni Polskiego Dziedzictwa w Wielkiej Brytanii - Polish Heritage Days, których celem jest promowanie polskiej kultury, tradycji i wkładu Polaków tam mieszkających w życie tego kraju. Podsumowaniem wydarzenia będzie planowana publikacja naukowa z zaprezentowanymi w czasie konferencji wykładami. Polska Agencja Prasowa była jednym z patronów medialnych konferencji.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ akl/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.