02.08.2021

Debata naukowa „Cud nad Wisłą w Puławach” – 10 sierpnia

Debata naukowa „Cud nad Wisłą w Puławach” . Źródło: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Debata naukowa „Cud nad Wisłą w Puławach” . Źródło: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

W ramach obchodów 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Biuro Programu „Niepodległa” zapraszają 10 sierpnia na debatę naukową „Cud nad Wisłą w Puławach”.

Wezmą w niej udział historycy: prof. Grzegorz Nowik, prof. Janusz Odziemkowski, dr Marek Tarczyński oraz płk dr hab. Juliusz Tym. Spotkanie poprowadzi prof. Maria Műller.

Pierwsze spotkanie - w ramach nowego cyklu debat, które mają przybliżyć realia II Rzeczpospolitej, a także najciekawsze wydarzenia i postaci oraz znaczące procesy i ciekawostki z życia codziennego - odbędzie się w Pałacu Czartoryskich, w którym obecnie mieści się Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach (Lubelskie).

W decydujących momentach wojny polsko-bolszewickiej w tym właśnie pałacu była Kwatera Główna Naczelnego Wodza. „Pałacowe mury pamiętają sierpniowe dni 1920 roku: narady sztabowe, działanie węzła łączności i Józefa Piłsudskiego, który wraz z oficerami Wojska Polskiego podejmował w Puławach decyzje rozstrzygające o losach bitwy, Polski i Europy” – przypomniało Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

W decydujących momentach wojny polsko-bolszewickiej w tym właśnie pałacu była Kwatera Główna Naczelnego Wodza. „Pałacowe mury pamiętają sierpniowe dni 1920 roku: narady sztabowe, działanie węzła łączności i Józefa Piłsudskiego, który wraz z oficerami Wojska Polskiego podejmował w Puławach decyzje rozstrzygające o losach bitwy, Polski i Europy” – przypomniało Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Co prawda utrwaliło się przekonanie, że najważniejsze boje Bitwy Warszawskiej zostały stoczone pod Radzyminem i Ossowem, jednak – jak podkreśla Muzeum – bitew nie wygrywa się obroną. Decydująca była bowiem polska kontrofensywa wojsk Frontu Środkowego znad Wieprza, która ruszyła o świcie 16 sierpnia. W ciągu dziesięciu dni doprowadziła do rozbicia sowieckiej Grupy Mozyrskiej oraz czterech sowieckich armii. „Cud nad Wisłą wydarzył się więc w rzeczywistości nad Wieprzem, a decyzje – dotyczące kontrofensywy – podejmowane były w Puławach” – napisano.

CZYTAJ TAKŻE

Debata będzie transmitowana online na kanale YouTube Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz profilu Biura Programu „Niepodległa” na Facebooku. Jednocześnie w sali kongresowej Pałacu Czartoryskich w Puławach przygotowane zostanie miejsce dla publiczności – wstęp będzie bezpłatny, ale ze względu na obostrzenia obowiązuje limit uczestników; wymagana jest rejestracja.

Partnerami wydarzenia są Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach oraz Towarzystwo Przyjaciół Puław i Miasto Puławy.

Wydarzenie jest organizowane w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Józefa Piłsudskiego.

„Cud nad Wisłą wydarzył się więc w rzeczywistości nad Wieprzem, a decyzje – dotyczące kontrofensywy – podejmowane były w Puławach” – napisano.

15 sierpnia uznawany jest za rocznicę polskiego zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej. Ta ogromna batalia tocząca się na obszarze pomiędzy Dęblinem a granicą z Prusami Wschodnimi była sumą kilku starć, o których wyniku przesądziły determinacja polskiego dowództwa i żołnierzy oraz doskonale przygotowany plan działań.

Bitwa Warszawska została uznana za osiemnastą przełomową batalię w historii świata. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zatrzymała marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.

Zwycięstwo nad Wisłą stało się jednym z najważniejszych elementów pamięci historycznej II RP oraz legendy marszałka Piłsudskiego. (PAP)

autorka: Anna Kruszyńska

akr/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.