Tegoroczna inscenizacja przyjazdu do Poznania I. J. Paderewskiego – wyjątkowa i rozbudowana
Wyjątkowa ma być tegoroczna inscenizacja przyjazdu do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego. Od lat to wydarzenie rozpoczyna główne obchody wybuchu Powstania Wielkopolskiego – teraz poprzedzi pierwsze obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
27 grudnia 1918 r., dzień po przybyciu Paderewskiego do Poznania, rozpoczęło się powstanie wielkopolskie. Powstanie to było największym zwieńczonym zwycięstwem zrywem niepodległościowym na terenie zaborów.
Organizowana 26 grudnia inscenizacja na poznańskim dworcu kolejowym jest inicjatywą Poznańskiego Chóru Nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskiego.
Paderewski, tak jak ponad wiek temu, przyjedzie do miasta pociągiem prowadzonym przez parowóz. Rokrocznie w inscenizacji przyjazdu polityka i kompozytora do Poznania uczestniczą tłumy poznaniaków. Wydarzenie organizowane jest od ponad 30 lat - w ubiegłym roku impreza na poznańskim dworcu nie odbyła się z powodu pandemii.
Jak powiedział PAP w imieniu organizatorów wydarzenia Daniel Sobczak, tegoroczna inscenizacja ma mieć szczególny charakter, będzie też wyjątkowo rozbudowana. W tym roku po raz pierwszy poprzedzi obchody ustanowionego właśnie święta państwowego - Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
W rolę Paderewskiego wcieli się ponownie popularny poznański aktor Andrzej Lajborek.
"W związku z ustanowieniem święta narodowego, tegoroczna inscenizacja będzie znacząco rozbudowana. Czekający na zabytkowy skład, prowadzony przez wolsztyński parowóz, wezmą udział w koncercie kolęd w wykonaniu naszego chóru. Paderewski wraz z małżonką zostaną, jak zawsze, entuzjastycznie powitani przez zgromadzonych. Będziemy śpiewali pieśni patriotyczne i kolędy" - powiedział Daniel Sobczak.
Do udziału w wydarzeniu organizatorzy zaprosili Kapelę Zza Winkla, Zespół Pieśni i Tańca "Wiwaty" i kwintet dęty pod dyrekcją Jacka Kortylewicza.
"Po przywitaniu i wspólnym śpiewaniu w Poznaniu, pojedziemy pociągiem, wraz z Paderewskim i z wszystkimi wykonawcami, w stronę Swarzędza. Na tamtejszej stacji odbędzie się ciąg dalszy wydarzenia – z udziałem tamtejszych lokalnych zespołów artystycznych. Wspólnie odśpiewamy Rotę i Marsyliankę Wielkopolską. Będzie też krótki koncert kolęd" – podał Sobczak.
W listopadzie prezydent Andrzej Duda podpisał w Poznaniu ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Główne uroczystości w 103. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego odbędą się w stolicy Wielkopolski 27 grudnia. Ich organizatorem jest samorząd województwa.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ mmu/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.