05.07.2022

Obchody 85-lecia powstania COP – od czwartku w Stalowej Woli

Centralny Okręg Przemysłowy: budowa zapory wodnej na Dunajcu w Rożnowie. 1937 r. Fot. NAC Centralny Okręg Przemysłowy: budowa zapory wodnej na Dunajcu w Rożnowie. 1937 r. Fot. NAC

Otwarcie Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego, koncerty, pokazy, wystawy znajdą się w programie obchodów 85. rocznicy początku budowy COP, które rozpoczną się w czwartek w Stalowej Woli.

„Rok 2022 przeżywamy jako ważny jubileusz. COP był wielkim przedsięwzięciem, które wyznaczyło kierunek zmian naszej części Polski, ale i całego kraju. Przed nami wielkie, wspólne celebrowanie jubileuszu, którego częścią będzie uroczyste otwarcie długo wyczekiwanego Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego. To święto Stalowej Woli, ale i wszystkich miast COP-owskich” - zauważyła Magdalena Wielgocka ze stalowowolskiego muzeum.

Magdalena Wielgocka zwróciła uwagę, że organizacja Muzeum COP w Stalowej Woli nie jest przypadkowa, gdyż właśnie to miejsce było wizytówką COP, symbolem „+stalowej woli+ narodu polskiego, wybicia się na nowoczesność, dzieckiem nowego patriotyzmu, nowoczesnej myśli technicznej i architektonicznej, realizowanej we własnym, niepodległym państwie”.

Przypomniała jednocześnie, że Stalowa Wola powstała właśnie w ramach COP. Należy do nielicznych europejskich miast, zbudowanych od podstaw w latach 30. XX wieku.

Zwróciła też uwagę, że organizacja Muzeum COP w Stalowej Woli nie jest przypadkowa, gdyż właśnie to miejsce było wizytówką COP, symbolem „+stalowej woli+ narodu polskiego, wybicia się na nowoczesność, dzieckiem nowego patriotyzmu, nowoczesnej myśli technicznej i architektonicznej, realizowanej we własnym, niepodległym państwie”.

Muzeum COP mieści się w zabytkowym budynku warsztatów szkolnych. Zdaniem Wielgockiej już oryginalne wyposażenie tego budynku, które pozostało po warsztatach, jest świadectwem industrialnego dziedzictwa regionu.

W Muzeum COP znajdzie się m.in. stała wystawa, która w nowoczesny sposób zaprezentuje historię narodzin, rozwoju i obecnej kondycji „niezwykłego fenomenu gospodarczego, jakim był COP”. Zlokalizowana zostanie we wnętrzach modernistycznej hali warsztatowej, na przestrzeni 2 tys. metrów kw. Znajdzie się tam kilkaset zabytków związanych z COP: militaria, pojazdy, rowery, motocykle, wyposażenia wnętrz.

Główną atrakcją ekspozycji będzie unikatowa kolekcja historycznych, w większości sprawnych maszyn, które były na wyposażeniu warsztatów.

Główną atrakcją ekspozycji będzie unikatowa kolekcja historycznych, w większości sprawnych maszyn, które były na wyposażeniu warsztatów. Np. w pomieszczeniu dawnej kuźni zachowane jest palenisko kowalskie z kompletem urządzeń, w warsztatach zachowany jest także oryginalny zestaw obrabiarek-tokarek, frezarek, wiertarek stanowiących pierwotnie część parku maszynowego warsztatów. Maszyny te zostaną wykorzystane również do pokazów technicznych.

„Wystawa wskaże Stalową Wolę jako symbol skoku cywilizacyjnego z lat 30. XX w. we wszystkich wymiarach, a zwłaszcza gospodarczym, społecznym, urbanistycznym, kulturowym. Powstanie ekspozycja interaktywna, angażująca odbiorcę wielozmysłowo” - podkreśliła Wielgocka.

Dodała, że będzie to pierwsza w Polsce, w tak szerokim zakresie, prezentacja historii i dorobku COP.

Wystawę uzupełnią urządzenia interaktywne i multimedialne umożliwiające zwiedzającym poznawanie i zdobywanie wiedzy.

Ponadto w nowym muzeum znalazło się też laboratorium chemiczne, gdzie docelowo szkoły będą mogły organizować zajęcia edukacyjne, a także m.in. sale edukacyjne, kino edukacyjne.

Oprócz otwarcia Muzeum COP, wśród atrakcji przygotowanych na obchody jubileuszu 85-lecia COP znajdą się jeszcze m.in. przelot repliki kultowego samolotu RWD 8, najbardziej rozpoznawalnego samolotu 20-lecia międzywojennego; koncerty muzyczne takich artystów jak m.in.: LemON, Kamil Bednarek, Zakopower, wykłady naukowe z pokazami; projekcja filmu „Miasto z piasków i serc. Stalowa Wola” w reż. Tadeusza Arciucha; wystawa sprzętu produkowanego w Hucie Stalowa Wola.

W ramach obchodów nie zabraknie też atrakcji dla koneserów zabytkowych samochodów, miłośników rekonstrukcji historycznych i pasjonatów nauki w postaci festiwalu wynalazków, koncertów muzycznych oraz niespodzianek dla najmłodszych.

Dla lubiących rywalizację przygotowano konkurs w formie widowiskowego interaktywnego quizspottera, czyli nowoczesnego systemu multimedialnego z użyciem smartfonów i tabletów.

„Turniej to duże emocje, cenne nagrody i porcja wiedzy o największym przedsięwzięciu gospodarczym II Rzeczypospolitej w nowoczesnej formie. Wydarzenie będzie nie tylko okazją do twórczego dialogu na temat dziedzictwa COP-u, ale także promocji i prezentacji potencjału edukacyjnego, kulturalnego miast COP-owskich” – zachęcają organizatorzy.

W ramach obchodów nie zabraknie też atrakcji dla koneserów zabytkowych samochodów, miłośników rekonstrukcji historycznych i pasjonatów nauki w postaci festiwalu wynalazków, koncertów muzycznych oraz niespodzianek dla najmłodszych.

Muzeum COP powstało dzięki Funduszom Unijnym w ramach projektu pn. „Rewaloryzacja modernistycznych warsztatów szkolnych w Stalowej Woli na potrzeby Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego” – dofinansowano ze środków Unii Europejskiej. Wartość projektu to ponad 26,2 mln zł, z czego ponad 16,7 mln zł to środki europejskie. (PAP)

autorka: Agnieszka Pipała

api/ dki/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.