27.10.2022

W Szczecinie otwarto wystawę „Polskie orły” z eksponatami z lat 1914-1920

Ekspozycja pt. „Polskie orły” w tzw. magazynie otwartym Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy. Fot. PAP/M. Bielecki Ekspozycja pt. „Polskie orły” w tzw. magazynie otwartym Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy. Fot. PAP/M. Bielecki

Orzełki z wojskowych czapek, zdjęcia żołnierzy, pocztówki i plakaty z lat 1914–1920 znalazły się na wystawie „Polskie orły” w szczecińskim Centrum Dialogu Przełomy. Eksponaty zostały udostępnione przez kolekcjonera Tomasza Glińskiego.

"Przechodziłem przez różne etapy kolekcjonerstwa, w końcu skupiłem się na symbolice, heraldyce polskiego orła noszonego na czapkach(…). To były lata (kolekcjonowania), które zapoczątkował mój pradziadek, legionista. Opowiadał mi na łożu śmierci o tym, jak na czapce legionowej nosił orła. Zapytałem: +gdzie masz tego orła? Daj mi go+. Dziadek powiedział: +była wojna, orzeł spalił się, został zniszczony, poszukaj go+. I do dziś tak szukam" – powiedział PAP kolekcjoner Tomasz Gliński.

Wskazał, że jego kolekcja jest jedną z największych w Polsce. Jak mówił, posiada "wszystkie orły czapkowe z ostatnich stu lat". Zaznaczył jednak, że nigdy nie policzył eksponatów ze swojej kolekcji.

Na wystawie znalazły się dokumenty, telegramy patriotyczne, widokówki z lat 1900-1920, na których zamieszczano wizerunek białego orła na czerwonym tle nawet w czasie, gdy państwo polskie nie istniało. Są też medale okolicznościowe, orły w formie przycisków do papieru, zdjęcia polskich żołnierzy, a także orły noszone jako biżuteria patriotyczna.

"Bardzo ciekawą rzeczą są wlepki okienne, które były sprzedawane przez Towarzystwo Szkoły Ludowej, wklejano je w okna. Główny temat to oczywiście biały orzeł na czerwonym tle" – opowiadał Gliński.

Głównymi obiektami na wystawie są orły z czapek, nie tylko polskich żołnierzy, ale też pruskie, rosyjskie i austriackie.

"To mała rzecz, ale jest to najważniejsza rzecz na polskim mundurze, na mundurze żołnierza polskiego. Żołnierz pozbawiony symbolu przynależności, którym dla nas jest orzeł, stawał się zwykłym cywilem" – mówił kolekcjoner.

Wystawa "Polskie orły" będzie dostępna dla odwiedzających w tzw. magazynie otwartym Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy do końca roku.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ aszw/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.